7. ledna 2015 14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zmírnil trest vrahovi politika Housky. Odsedět si má 13 let

Michal Krnáč u odvolacího soudu, který mu zmírnil trest na 13 let z původních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Krnáč u odvolacího soudu, který mu zmírnil trest na 13 let z původních... | foto: MAFRA

PRAHA Pražský vrchní soud ve středu zmírnil bývalému vojákovi Michalu Krnáčovi trest za vraždu podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky ze 17,5 na 13 let vězení. Podle rozsudku, který je pravomocný, Krnáč muže zastřelil v listopadu 2013 u jeho domu čtyřmi ranami z pistole.

K usmrcení sociálního demokrata se původně přiznal, dnes ale změnil výpověď a prohlásil, že Housku nezabil.

Krnáč, který má pozůstalým oběti vyplatit téměř 2,5 milionu korun, se před odvolacím soudem domáhal zproštění viny. Jeho advokát uvedl, že prvoinstanční soud špatně vyhodnotil důkazy - z Krnáčovy výpovědi prý vybral jen ty části, které se hodily k prokázání obžaloby, a zbylé označil za nepravdivé. Podle právníka se také nepodařilo objasnit jakýkoliv smysluplný motiv vraždy.

Byla to poprava

Ústecký krajský soud poslal Krnáče na 17,5 roku za mříže loni v říjnu, a to za předem plánovanou vraždu s loupežným motivem. Způsob provedení vraždy tehdy označil za popravu. Krnáč Housku nejprve napadl elektrickým paralyzérem, poté mu k břichu přiložil pistoli a jednou vystřelil. Zbývající tři výstřely směřovaly z bezprostřední blízkosti do hlavy oběti.

Právní zástupci pozůstalých Marie Benešová a Michael Kis dnes požadovali lepší vyšetření případu. Poslankyně za ČSSD Benešová prohlásila, že šlo o politickou vraždu na objednávku a že se musí vypátrat, kdo čin objednal. Prý i tuší, kdo by to mohl být, konkrétní jméno ale nechtěla uvést.

Michalu Krnáčovi dnes odvolací soud zmírnil trest ze 17,5 roku na 13 let

Michalu Krnáčovi dnes odvolací soud zmírnil trest ze 17,5 roku na 13 let

Houska zemřel 18. listopadu 2013 u svého domu v Chomutově poté, co byl zastřelen čtyřmi ranami z pistole. Podle obžaloby byl nejprve napaden elektrickým paralyzérem, pak mu Krnáč přiložil pistoli k břichu a jednou vystřelil. Zbývající tři výstřely směřovaly z bezprostřední blízkosti do hlavy oběti.

Tělo přikryl pončem

Krnáč po vraždě podle spisu tělo přikryl vojenským pončem a vnikl do domu. Neprokázalo se však, že by si odtud něco vzal. Podle obžaloby se na čin dlouhodobě připravoval, sháněl si informace o Houskovi a jeho partnerce, bývalé ústecké hejtmance Janě Vaňhové (ČSSD). K jeho domu jel pod záminkou, že jim doručuje balík od zásilkové služby. Podle nepravomocného rozsudku ústeckého krajského soudu se prokázalo, že Krnáč vraždu spáchal. Důvodem byl podle soudu loupežný motiv. Uznán byl vinným také z porušování domovní svobody.

Krnáč se k usmrcení vlivného sociálního demokrata před ústeckým soudem přiznal přiznal. Dnes ale uvedl opak a změnil výpověď. „Nikdy jsem to neplánoval, pana Housku jsem nezabil,“ prohlásil Krnáč. Podle jeho advokáta jednal impulzivně, zkratkovitě a špatně vyhodnotil situaci, protože si myslel, že je Houska ozbrojený.

Roman Houska

Roman Houska

Jako další důvod, proč podal odvolání vyjmenoval to, že krajský soud špatně vyhodnotil důkazy, a to zejména výpověď Krnáče. Podle Oujezdského si soud vybral části výpovědi, které se hodily k prokázání obžaloby a ty, které se nehodily, byly označeny za nepravdivou výpověď. Zpochybnil také to, že šlo o loupežnou a předem plánovanou vraždu. „Nepodařilo se také objasnit jakýkoliv smysluplný motiv,“ dodal Oujezdský.

Lepší vyšetření případu požadovali také advokáti poškozených Marie Benešová a Michael Kis. Benešová například prohlásila, že šlo o politickou vraždu na objednávku a musí se vypátrat, kdo vraždu objednal. Prý i tuší, kdo by to mohl být. Konkrétní jméno ale nechtěla uvést.

Lidovky.cz, ČTK