Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud znovu zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou a dalšími

Česko

  11:41
PRAHA - Pražský městský soud v pátek znovu zrušil osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a třemi bývalými zpravodajci Milanem Kovandou, Ondrejem Páleníkem a Janem Pohůnkem v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství.

Zleva: advokát Eduard Bruna, Petr Nečas a Jana Nečasová. foto:  Dan Materna, MAFRA

Případem se bude muset počtvrté zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Informaci České televize potvrdila mluvčí městského soudu Markéta Puci. Podle obžaloby chtěla tehdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) nezákonným získáním informací o životě tehdejší Nečasovy manželky uspíšit jejich rozvod.

„Mohu potvrdit, že soud 23. prosince v neveřejném zasedání rozhodl, vůči všem obviněným byl napadený rozsudek zrušen a případ byl vrácen k soudu prvního stupně,“ řekla ČTK Puci. Více informací nesdělila, odůvodnění musí být nejprve rozesláno účastníkům řízení.

Podle obžaloby nechala v roce 2012 Nagyová Radku Nečasovou vojenskými zpravodajci nezákonně sledovat, a to z osobních důvodů. V kauze figurují bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, jeho předchůdce Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek.

Na snímku Jana Nečasová (za svobodna Jana Nagyová) a expremiér Petr Nečas.
Petr Nečas a Jana Nečasová.

Čtveřice obžalovaných vinu od počátku odmítá. Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí. Nečas jako svědek vypověděl, že Vojenskému zpravodajství zadal úkol on sám, Nagyová prý jen zprostředkovávala komunikaci. Kauza vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády, Nečas se později rozvedl a vzal si Nagyovou za manželku.

Soud zrušil rozhodnutí v případu již potřetí

Obvodní soud už v případu rozhodoval třikrát. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. Poté obžalované osvobodila s tím, že se trestný čin nestal. Státní zástupci se ale úspěšně odvolali, obvodní soud proto rozhodoval znovu a v červnu obžalované znovu nepravomocně osvobodil. Náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár později uvedl, že odvolacímu senátu zřejmě žalobci navrhnou výměnu soudkyně. Zatím není jasné, jestli jim soud vyhověl.

Soud odročil kauzu Nečasové na neurčito kvůli námitkám advokátů

Trestní řád uvádí, že „soud, jemuž věc byla vrácena k novému projednání a rozhodnutí, je vázán právním názorem, který vyslovil ve svém rozhodnutí odvolací soud, a je povinen provést úkony a doplnění, jejichž provedení odvolací soud nařídil“. Odvolací soud může případ předat jinému soudci, pokud soud prvního stupně tyto pokyny nerespektuje.

Soudkyně Králová řeší i případ tzv. trafik, kde obžalobě čelí kromě manželů Nečasových i bývalý vysoce postavený státní úředník Roman Boček. Nečasová a Boček byli podle obžaloby při vyjednáváních s poslanci prostředníky tehdejšího premiéra a údajně upláceli poslance lukrativními funkcemi. Případ začal soud projednávat 15. prosince, kvůli námitkám proti podjatosti státních zástupců ho odročil na neurčito.

Nečasová čelí obžalobě také kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala darovací daň za 31 dárků, mezi něž patřily mimo jiné drahé kabelky, náhrdelníky nebo kožichy zakoupené zejména v Pařížské ulici v centru metropole. Jako šéfka premiérova kabinetu dostávala dary od vlivných podnikatelů a manažerů. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736.000 korun.

UDÁLOSTI V KAUZE JANY NEČASOVÉ

  • 2013: 12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.
  • 13. června - Objevila se jména zadržených (mj. ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, bývalý šéf Vojenského zpravodajství a tehdejší předseda Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a ředitel VZ Milan Kovanda).
  • 14. června - Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár uvedl, že Nagyová čelí obvinění ze zneužití VZ ke sledování tří osob. Podle žalobců figurovala Nagyová s premiérem Nečasem i v kauze korupce tří poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy (soud nedávno odročil kauzu tzv.trafik na neurčito). V březnu 2015 byla Nagyová obviněna (a posléze obžalována) také z úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Nečasovou žalobci obžalovali také z krácení daní za luxusní dary.
  • - Média informovala, že dalším obviněným v kauze údajného zneužití tajné služby je zpravodajec Jan Pohůnek z VZ.
  • 15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové a Pohůnka.
  • 17. června - Premiér Nečas podal demisi; skončil v čele ODS. Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby ředitele VZ Kovandu a zpravodajce Pohůnka.
  • 19. července - Všichni hlavní obvinění byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek a Páleník.
  • 21. září - Nečas se oženil s Janou Nagyovou.
  • 2014: 6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití VZ na Nečasovou, Páleníka, Kovandu a Pohůnka.
  • 27. června - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal nepravomocným trestním příkazem Nečasovou vinnou ze zneužití VZ a udělil jí roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Nečasová později proti verdiktu podala odpor, odvolal se i státní zástupce.
  • - Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka. Případy Páleníka a Kovandy postoupil ministerstvu obrany; to 4. července uvedlo, že nemůže Páleníka potrestat, protože není činným vojákem, sdělilo též, že Kovandovi může hrozit důtka či snížení platu.
  • 3. září - Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ Kovandy, Páleníka a Pohůnka.
  • 20. listopadu - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil hlavní líčení v kauze Nečasové kvůli zneužití VZ. Týž den bylo jednání odročeno na leden 2015, aby ministerstvo obrany mohlo rozšířit zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.
  • 2015: 12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil odročené jednání.
  • 29. května - Soud zprostil Nečasovou viny ze zneužití VZ. Osvobodil i Páleníka, Kovandu a Pohůnka.
  • 11. června - Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová určila 31. srpen jako termín pro písemné odůvodnění rozsudku; soudkyně Helena Králová sdělila na konci května jen "výrok verdiktu", jenž kvůli utajovaným informacím neodůvodnila. Původně jí běžela desetidenní lhůta od 1. června, ale Králová požádala o její prodloužení.
  • 4. září - Žalobci podali odvolání proti osvobozujícímu rozsudku. Odvolání Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, řešil Městský soud v Praze.
  • 2016: 30. března - Pražský městský soud zrušil osvobozující verdikt nad Nečasovou a dalšími obviněnými.
  • 13. června - Obvodní soud pro Prahu 1 začal znovu projednávat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství.
  • 17. června - Soud znovu osvobodil Nečasovou a tři bývalé zpravodajce v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.
  • 27. prosince - Podle České televize soud znovu zrušil osvobozující verdikt nad Nečasovou a dalšími v kauze Vojenského zpravodajství a případ vrátil k novému projednání.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!