Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud zpřísnil trest za plánovanou vraždu Slonkové

Česko

  11:36
Praha - Pražský vrchní soud zpřísnil tresty za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Srbovi, Tomšovicové i Novotnému za ni soudce udělil 12 let vězení.
Vraždu novinářkz připravovali bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, jeho spolupracovnice Eva Tomšovicová a podnikatel Michal Novotný. Původně od soudce Srba dostal osm let a Tomšovicová s Novotným po šesti letech.

Novotný byl letos po odpykání dvou třetin trestu podmínečně propuštěn. Vrchní soud se případem zabýval již počtvrté. Nejvyšší státní zástupkyně třikrát úspěšně podala dovolání k Nejvyššímu soudu, protože se jí trest zdál příliš nízký. Senát vrchního soudu opakovaně potvrzoval původní rozsudky, které byly mimořádně sníženy pod trestní sazbu 12 až 15 let.

Případem se dnes zabýval jiný senát. Ani tentokrát neřešil otázku viny, ale pouze výše trestu. Obžalovaní byli odsouzeni za přípravu nájemné vraždy, která patří ke zvlášť zavrženíhodným pohnutkám, za něž zákon stanoví přísnější trest. Proto podle soudu nemohl být použit paragraf, který umožňuje uložit trest pod dolní hranicí sazby.

Obecné soudy nižší tresty zdůvodnily tím, že od plánu na vraždu k jeho realizaci bylo ještě daleko. Podle žalobců to není důvod, neboť Srba i Tomšovicová byli přesvědčeni o tom, že vše jde podle plánu, a chvíli si dokonce mysleli, že už je Slonková mrtvá. Také soud dnes uvedl, že přípravu mínili vážně a byli přesvědčeni o tom, že k vraždě zvolili správné
prostředky.

Podle obecných soudů si Srba u své přítelkyně Tomšovicové objednal vraždu Slonkové proto, aby novinářce zabránil v odhalování toho, jak získával majetek. Údajně totiž pochází z úplatků. Tomšovicová si najala na vraždu Slonkové Novotného a Petra Volfa.

Volf od vrchního soudu před časem odešel se čtyřletým trestem, což se žalobcům zdálo dostatečné. Jeho trest dovolání nenapadala. Jiřímu Slavíkovi, který sehnal semtex určený k vraždě, obecné soudy uložily podmíněný trest.

Srba tvrdí, že je nevinný. Tomšovicová, Volf a Novotný se v podstatě doznali, ale tvrdili, že ve skutečnosti smrt Slonkové nechtěli. Na vraždu trojice najala vimperského recidivistu Karla Rziepela, který ale vše oznámil policii.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat