Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teryngel nic neprovedl, rozhodl soud

Česko

  11:24
PRAHA - Pražský městský soud ve čtvrtek zprostil obžaloby známého pražského advokáta Jiřího Teryngela. Podle žalobců se podílel na stomilionovém daňovém úniku při obchodu s cigaretami, údajně také donutil podnikatele podepsat směnku na 80 milionů korun.

Jiří Teryngel. foto: Lidové noviny

Spolu s právníkem jsou v kauze spojené s firmou Letka Team stíháni další tři lidé. Advokát již na počátku hlavního líčení vinu odmítl. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

PSALI JSME:

Teryngel spolu se synem někdejšího šéfa kladenských hutí Markem Stehlíkem a Vladimírem Mošovským údajně v březnu 2007 donutili podnikatele podepsat směnku na 80 milionů korun. Vyhrožovali mu prý tím, že jinak nebudou moci vzhledem k finanční situaci uhradit jeho faktury a dodat mu zboží. Protože však advokát na dokumentu omylem neuvedl důležitý údaj, nebyla směnka nikdy proplacena.

Trojice také podle žalobce spolu s tehdejším členem představenstva společnosti Letka Team Jurajem Glaserem nezanesla do daňového přiznání některé příjmy z obchodů z cigaret. Na dani z přidané hodnoty tak prý ošidili stát o 118 milionů korun.

Kauzy advokáta Teryngela

Teryngel zastupoval řadu známých osobností a angažoval se v mnoha mediálně sledovaných kauzách. Hájil například režiséra Filipa Renče, stíhaného v roce 1995 za pohlavní zneužívání; byl právním zástupcem Viktora Koženého v souvislosti s takzvanou Wallisovou aférou. Vedl obhajobu někdejšího šéfa kladenské ocelárny Poldi Vladimíra Stehlíka a jeho syna; zastupoval majitele pražské restaurace U Holubů v kauze policejní razie z roku 1995. Byl rovněž advokátem bývalého šéfa IPB Jiřího Tesaře a jeho náměstka Libora Procházky, hájil ředitele vytunelované Kreditní banky Jana Peterku nebo kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

Glaser pak prý zároveň uznal jiné firmě neexistující dluh od společnosti Letka Team, který konkurzní správce později vyplatil. Člena představenstva k tomu údajně navedl jednatel jediného akcionáře firmy Mošovský. Společnosti prý způsobili škodu přes 165 milionů.

Městský soud potrestal za pokus o porušování povinnosti při správě cizího majetku podmíněnými tresty pouze Mošovského s Glaserem. Z údajných daňových úniků a vydírání byli všichni obžalovaní zproštěni.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat