15. listopadu 2018 11:56, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zprostil obžaloby šéfa strážníků z Prahy 1 Stejskala, který vytrhl řidiči telefon z ruky

Miroslav Stejskal, dlouholetý šéf strážníků na Praze 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Stejskal, dlouholetý šéf strážníků na Praze 1. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který měl předloni ve službě konflikt s řidičem. Podle soudkyně Heleny Králové tím, že vytrhl muži mobilní telefon z ruky, nespáchal trestný čin. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupkyně Zdeňka Galková se proti němu na místě odvolala.

„Škodlivost jednání obžalovaného nedosáhla úrovně pro trestný čin,“ uvedla soudkyně. Při prvním kole jednání se Stejskalem předala kauzu do přestupkového řízení. S tímto rozhodnutím však nesouhlasil odvolací pražský městský soud, a Králová musela ve věci rozhodnout znovu.

Podle státní zástupkyně Stejskal pravomoc překročil, a trestného činu se tak dopustil. Galková navrhovala šéfa strážníků Prahy 1 uznat vinným, ale od trestu upustit. Zklamání ze čtvrtečního verdiktu pak dali najevo řidič, se kterým se strážník dostal do konfliktu, a jeho otec. „Je vidět, že normální člověk nemá v dnešní době zastání,“ prohlásil poškozený.

Muž u soudu požadoval i finanční odškodnění, protože ho Stejskal podle jeho slov ponížil. Soudkyně ho odkázala na civilní řízení, proti čemuž se odvolal. „Pan Stejskal dělá, co může, aby ovlivnil rozhodnutí soudu, a to i přes média. Jeho známí u hlavního líčení záměrně lhali,“ uvedl u soudu řidič. Jeho právní zástupce dodal, že ředitel Městské policie Praha 1 jeho klienta dále traumatizoval i u soudu, protože ho slovně napadal.

Incident se stal koncem roku 2016 na křižovatce ulic Politických vězňů a Washingtonova. Při kontrole syna a otce, kteří údajně neoprávněně parkovali autem na místě pro invalidy, vytrhl Stejskal mladšímu z mužů z ruky mobilní telefon. Šéf strážníků z Prahy 1 řekl, že měl ke svému jednání důvod. Muži ho podle jeho slov ohrožovali a uráželi, dalším strážníkům pak vyhrožovali smrtí. Stejskal prý musel zklidnit situaci.

Soud Stejskala původně loni potrestal pokutou 20 000 korun, ředitel však proti trestnímu příkazu podal odpor, a proto věc byla projednána v hlavním líčení. Podle dřívějších informací byl Stejskal do vyřešení případu přeřazen mimo svůj obvod na administrativní práci.

ČTK