Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ševcov na Stropnického dům neútočil, za sprejerství má být vyhoštěn, řekl soud

Student Igor Ševcov krátce po vynesení rozsudku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student Igor Ševcov krátce po vynesení rozsudku | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Ruského studenta Igora Ševcova soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pro jeho odsouzení chyběly důkazy. Soud však mladíka vyhostil ze země na dva roky za to, že hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy.

„Česká republika je demokratickou zemi, jejíž zřízení pan obžalovaný zjevně neuznává. Trest vyhoštění je tím nejlehčím trestem, který lze uložit,“ uvedla předsedkyně senátu v odůvodnění rozsudku. Ševcov se totiž hlásí k anarchistické ideologii, která odmítá státní moc. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že Ševcov na dům Stropnického zaútočil, nebylo však ani prokázáno, že skutek nespáchal. Ševcova proto v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byla podle ní prokázána dostatečně.

27. dubna 2016

Ševcova v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byl podle ní prokázán dostatečně, Ševcov ho totiž nepopřel. Nepovažoval ho ale za trestný čin. „Každý skutek, který je v trestním zákoníku, je trestným činem,“ řekla soudkyně.

Podle obžaloby vhodil Ševcov v noci ze 6. na 7. června loňského roku do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři, ministr mezi nimi nebyl.

Státní zástupkyně před rozhodnutím soudu navrhla Ševcova v tomto bodě obžaloby zprostit. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na jedné z lahví. Ta k usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí.

Podle soudkyně Blanky Bedřichové je pravděpodobné, že útok na dům Stropnického souvisel právě s jeho funkcí ministra obrany. Důkazy však byly převážně nepřímé. Například láhev od piva značky Bernard se našla i pokoji, kde Ševcov bydlel, ač sám byl podle svých slov abstinent a lahve nebyly jeho. „Soud mu neuvěřil, že lahve byly po někom,“ konstatovala soudkyně. Důkazy, že žhář byl právě Ševcov podle Bedřichové ale chyběly, shodla se tak se státní zástupkyní.

Ruského studenta Igora Ševcova soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi...
Ruského studenta Igora Ševcova soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi...

Podle druhého bodu obžaloby, za který byl dnes Ševcov potrestán, hlídal student loni v květnu u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. Podle verdiktu se tak dopustil napomáhání při poškozování cizí věci. Ševcov přiznává, že si muže natáčel, k činu ale podle svého tvrzení nijak nepřispěl. „Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si můžu cokoliv,“ řekl soudu v úterý.

Hlídal při sprejování

Podle soudkyně ale pouze nedokumentoval, ale při práci s kamerou bylo vidět, že hlídal, zatímco jiný anarchista Lukáš Borl sprejoval nápis na zeď. „Hlídání je přečin pomoc nebo spolupráce a i to je trestný čin, stejně jako psychická spolupráce,“ odůvodnila soudkyně Blanka Bedřichová.

Vyhoštění na dva roky je podle Bedřichové ten nejnižší trest, který mohla za poškození zdi věznice v tomto případě udělit. Ševcov se proti rozsudku plánuje odvolat. „Proces byl politicky motivovaný,“ prohlásil v soudní síni za potlesku několika desítek sympatizantů. „Byl politicky motivovaný tím, že jsem anarchista a mám anarchistické aktivity,“ dodal Ševcov později.

Ministr obrany soudní rozhodnutí nekomentoval. „Rozhodnutí soudu beru na vědomí. Nejsem ani vyšetřovatel, ani soudce. Rostoucí radikalizace je ale fakt, proti kterému je třeba se postavit,“ komentoval ministr obrany Martin Stropnický na Twitteru rozsudek.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...