130 let

Olomoucký vrchní soud zprostil 16. ledna 2018 obžaloby bývalou předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou (na snímku z 8. ledna 2018) v kauze solárních elektráren. | foto: ČTK

Soud osvobodil Vitáskovou v kauze solárních elektráren. Vinu na sebe vzala bývalá podřízená

Česko
  •   10:04aktualizováno  13:51
OLOMOUC - Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Podle soudu se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Vitáskovou původně krajský soud potrestal 8,5 lety vězení.

Odvolací soud také snížil tresty majitelům obou elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratrům Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovi ze 7,5 let na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let soud snížil trest bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové.

V kauze čelilo obžalobě u odvolacího soudu osm obžalovaných. Soud snížil trest také reviznímu technikovi Vladimíru Čimperovi, a to z 5,5 roku na čtyři. Dalšímu technikovi Karlu Šupinovi, který se podle soudu na nepravdivých revizních zprávách rovněž podílel, ponechal trest 5,5 roku, ale snížil mu o polovinu peněžitý trest na 250 tisíc korun.

U olomouckého vrchního soudu pokračovalo projednání kauzy solárních elektráren...
U olomouckého vrchního soudu pokračovalo projednání kauzy solárních elektráren...

Naopak dalším jejich dvěma kolegům, obžalovaným Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi soud tresty zvýšil o rok ze šesti na sedm let.

Bývalé vedoucí licencí Michaele Schneidrové soud kromě snížení trestu nově uložil peněžitý trest 250 tisíc korun. Vyhověl tak návrhu žalobce.

Naopak bratrům Zemkovým potvrdil peněžitý trest sedm milionů korun, žalobce přitom žádal finanční satisfakci třikrát vyšší. Peněžité tresty ve výši 100 tisíc korun a půl milionu korun potvrdil odvolací soud obžalovaným Čimperovi, Hudečkovi a Krymovi.

Bratři Zemkové se chtějí obrátit na Nejvyšší soud, aby přezkoumal závěry Vrchního soudu v Olomouci. „Ničeho nezákonného jsme se nedopustili,“ uvedli v prohlášení. „Nemůžeme se zbavit dojmu, že odvolací soud bezmyšlenkovitě hodil naši kauzu do jednoho pytle s ostatními již pravomocně rozhodnutými kauzami fotovoltaických elektráren ze závěru roku 2010,“ uvedli bratři. 

„Proces, který právě u Vrchního soudu v Olomouci skončil, považujeme pouze za snahu všemi možnými prostředky postihnout podnikatele, kteří se v roce 2010 dopustili solárního podnikání,“ napsal Zdeněk Zemek starší.

Vitásková žádný souhlas nedala, tvrdila Schneidrová

Schneidrová, která byla obžalována za zneužití pravomocí veřejného činitele kvůli zastavení obnovy správního řízení, v němž mohli majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun o licenci přijít, u soudu vzala veškerou vinu na sebe. Tvrdila, že ji její nadřízená Vitásková žádný souhlas či doporučení k vydání jejího stanoviska nedala.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zdeněk a Alexandr Zemkovi, získali licenci neoprávněně a dostali tím právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Licence nakonec oběma elektrárnám odebral jiný soud předloni v květnu s odůvodněním, že je elektrárny získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv. Vrchní soud se případem o rozsahu 10 tisíc stran zabýval od minulého týdne. Rozsudku se Vitásková ani Schneidrová osobně neúčastnily.

Výběr údajů o kauze solárních elektráren na Chomutovsku

  • Kauza se týká nezákonného vydání licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin předtím, než prudce poklesly výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Majitelé elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli totiž garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.
  • Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Proto podnikatelé spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.
  • Podle obžaloby elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. S tím získali jejich majitelé, synové miliardáře a průmyslníka Zdeňka Zemka, také právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu.
  • Vitásková podle obžaloby zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle spisu mohla státu za 20 let odběru z těchto elektráren vzniknout až dvoumiliardová škoda.
  • V únoru 2016 Krajský soud v Brně potrestal Vitáskovou 8,5 lety vězení nepodmíněně. Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ; ve funkci skončila loni v červenci po vypršení šestiletého mandátu) vinu popírala a celou kauzu označila za vykonstruovanou. Na funkci odmítla rezignovat. Dalším sedmi lidem, včetně majitelů elektráren, uložil soud tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení, a také vysoké pokuty (pro bratry Zemkovi například po sedmi milionech korun). Obžalovaní i státní zástupce Radek Mezlík se odvolali.
  • Stíhání někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka vrchní soud loni v listopadu zastavil, neboť muž zemřel. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové pak již krajský soud upustil od potrestání.
  • Nyní olomoucký vrchní soud Vitáskovou zprostil obžaloby s tím, že se neprokázalo spáchání skutku, za který byla stíhána. Odvolací soud zároveň snížil tresty majitelům obou elektráren, bratrům Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovi, ze 7,5 let na šest let a devět měsíců. 1,5 roku na sedm let soud snížil trest také bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové.
  • Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman správními žalobami napadl celkem 22 problematických licencí fotovoltaických elektráren ze sklonku roku 2010. Zrušení dosáhl podle dostupných informací v devíti případech, včetně Saša - Sun a Zdeněk - Sun. Elektrárny ale zatím smí vyrábět energii, Ústavní soud přiznal odkladný účinek stížnosti proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který jim zrušil licenci.
  • Loni v březnu uvedla Česká televize, že byla podána další obžaloba na čtyři lidi včetně podnikatele Zemka kvůli podezření z podvodu v souvislosti se solární elektrárnou VT-sun na Chomutovsku. Škoda dosáhla 90 milionů korun, hypotetická škoda za 20 let provozu elektrárny by byla 380 milionů korun.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás