Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zrušil čtyři opatření omezující volný pohyb a maloobchod. Byla vydána v rozporu se zákonem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod.

Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který opatření kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné, ministerstvo si může podat kasační stížnost.

Soud konkrétně zrušil opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob. „Soud shledal, že za situace, kdy je vyhlášen nouzový stav, může omezit základní práva a svobody v natolik masivní míře pouze vláda, a to svým unesením vydaným na základě krizového zákona,“ uvedl soudce Štěpán Výborný.

Zdůraznil, že i za aktuální situace je nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl. Ministerstvo podle něj vydáním těchto opatření překročilo meze svojí působnosti.

Vláda má nyní podle soudce do 27. dubna čas, aby opatření omezující volný pohyb, maloobchod a služby přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření. „Soud si je vědom účelu, za kterým byla mimořádná opatření přijata. Proto je nezrušil k dnešnímu datu, aby dal vládě určitý prostor, aby doposud závadný právní stav napravila,“ vysvětlil.

Výborný zároveň podotkl, že soud nehodnotil přiměřenost či účelnost daných opatření, pouze jejich právní formu. Upozornil, že do pondělka zůstávají účinná a občané je musí nadále dodržovat.

Dostálovi vadilo, že ministerstvo daná omezení odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu nemoci covid-19 v ČR a nutností omezit její šíření. Podle něj je formulace opatření v rozporu jak s požadavky práva, tak s poznatky medicínské vědy. V žalobě také uvedl, že český stát nerespektoval svůj vlastní pandemický plán a že pravidla boje proti epidemii tvoří namísto odborníků politici, a to podle momentálních nálad veřejného mínění. Postup ministerstva označil za „právnické chytračení“.

Zástupce ministerstva Jiří Kindl novinářům řekl, že úřad zváží další postup po prostudování písemné podoby rozsudku. „Jsme přesvědčeni, že to rozhodnutí není správné. Je zjevné, že hlavní rozhodování teď bude na vládě, jak se k té situaci postaví s ohledem na právní názor zdejšího senátu,“ uvedl.

Ministerstvo se domáhalo toho, aby soud žalobu odmítl, případně aby její projednání přerušil. Podle úřadu nejsou mimořádná opatření tzv. opatřeními obecné povahy, ale akty svého druhu, a jako takové je může přezkoumávat pouze Ústavní soud. Právník poukázal také na to, že právě Ústavní soud nyní otázku povahy daných aktů paralelně řeší.

Kindl odmítl, že se ministerstvo dopustilo excesu nebo zneužití pravomoci. „Stát činí kroky, aby ochránil životy občanů. Státu a ministerstvu zdravotnictví se to velmi dobře daří, svým postupem zabránily stovkám či tisícům úmrtí. Bohužel, některým lidem ani toto nestačí. Je to asi projevem českého kverulanství a švejkování, nicméně soudy tu nejsou od toho, aby poskytovaly ochranu kverulantům,“ poznamenal.

Ministerstvo zdravotnictví se pokusí vyhovět soudu

Ministerstvo zdravotnictví bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat opatření, která jsou klíčová pro omezení šíření epidemie. Diskusi považuje za právní, řeší jen formu přijatých opatření. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Budeme hledat takové řešení, abychom vyhověli soudu, a současně jsme zachovali opatření, která jsou z epidemiologického hlediska klíčová pro zamezení šíření epidemie, a nadále jsme pokračovali v jejich postupném uvolňování dle nastíněného plánu,“ uvedl ministr.

Smysl mimořádných opatření je podle něj jasný. „Chceme ochránit naše občany před epidemií, to je neoddiskutovatelné. A na číslech vidíme, že opatření zafungovala,“ dodal. Městský soud v Praze podle něj řešil zejména formu, jakou byla přijata. Jde o právní diskusi. Nyní rozhodnutí soudu podrobně analyzujeme, dodal Vojtěch.

Fiala: Je to doklad vládní neschopnosti

Soudní rozhodnutí o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví podle opozice potvrzuje předchozí obavy, že si vláda ANO a ČSSD v boji s epidemií nového typu koronaviru počíná protizákonně. Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že verdikt dokládá neschopnost vlády. Šéf Pirátů Ivan Bartoš s odkazem na některé výroky soudu uvedl, že na stejná rizika upozorňovala jeho strana od počátku. Zaznívají i výzvy k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) či celého kabinetu.

Soudce Štěpán Výborný

  • Narodil se v roce 1986. Vystudoval práva a politologii. Minimálně do svého jmenování soudcem v roce 2017 odborně spolupracoval s Justiční akademií v Kroměříži, ministerstvem vnitra i kultury a Policií ČR. Na brněnských právech původně vedl politologický seminář. Později zde přednášel ústavní právo. Na tamní Katedře ústavního práva a politologie si také udělal svůj vědecký doktorát. Zaměřil se na výzkum právních nástrojů ochrany demokracie a na výzkum extremismu.
  • Na Fakultě sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity vyučoval předmět Militantní demokracie. Z jeho osobní stránky na webu brněnské právnické fakulty vyplývá, že má bohatou publikační činnost - seznam čítá 21 publikací, a to jak popularizačních textů, článků do odborných periodik, tak příspěvků do vědeckých sborníků a knih. Tématy, jimž se v nich věnuje, jsou nejčastěji koncept bránící se demokracie, sdružovací právo, nenávist na internetu a holokaust. Pravidelně se účastní konferencí, například té každoroční Církev a stát.
  • Před svým jmenováním soudcem pražského městského soudu pracoval jako asistent soudce Vojtěcha Šimíčka na Nejvyšším správním i Ústavním soudu.

Tomáš Nahodil

Fiala uvedl, že rozhodnutí je smutným dokladem vládní neschopnosti a chaosu. Kabinet podle něj ohrožuje osudy lidí i prosperitu země. „Soud potvrdil naše obavy, že vláda postupovala nezákonně, když přestala rozhodovat podle zákona o krizovém řízení a postupovala podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda jedná v krizi nejen zmateně, ale i protiprávně. Lidé musejí mít i v nouzovém stavu právní jistotu a ochranu,“ napsal Fiala.

Bartoš citoval z výroku soudu, že i za aktuální situace je nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. „Na to jsme upozorňovali do začátku a rozhodnutí soudu to jen potvrzuje,“ uvedl na twitteru Bartoš. Podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka rozhodnutí soudu znamená, „že legislativní trik vlády, která se pokusila vyhnout se náhradám škody obejitím krizového zákona, nevyšel“.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ČTK napsal, že rozhodnutí neznamená, že by daná omezení nebyla ve své době účinná a nutná. „Rozsudek podle našeho názoru znamená, že bohužel místo vlády odborníků, kterou prosazovalo naše hnutí, máme zde vládu politiků kteří v rámci platného právního řádu nedokážou zprocesovat a vydat rozhodnutí tak, aby nemělo právní vady. Je to prostě trapas,“ uvedl. Opatření ale byla hlavně v první fází epidemie nutná, dodal.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček předpokládá, že soudní verdikt ministry přesvědčí k další žádosti o prodloužení nouzového stavu. ČT řekl, nouzový stav měl být vyhlášen podstatně dříve a měl by být prodloužen. „Občany to nijak zásadně neomezuje, ale je třeba, aby pokračoval, normální klasický proces je zdlouhavý,“ uvedl. Na místě vlády by opatření zrevidoval, ale také podal kasační stížnost.

Ondřej Dostál

  • Jedenačtyřicetiletý expert na zdravotnické právo v minulosti poskytoval odborná stanoviska ke zdravotnické legislativě ministerstvům zdravotnictví a financí, Parlamentu i krajům. Věnoval se také popularizaci práv pacientů a rozvoji pacientských sdružení.
  • Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (UK), kde v letech 2004 až 2005 získal doktoráty v oborech trestní právo a mezinárodní, evropské a ústavní právo. Poté pokračoval ve studiu zdravotnického práva na univerzitě v USA (2006).
  • V minulosti pracoval v advokátní kanceláři Holubová advokáti, vedl Centrum pro zdravotnické právo na 3. lékařské fakultě UK. V uplynulých letech Dostál pracoval v advokátní kanceláři PwC Legal, kde se mimo jiné zabýval úhradami za zdravotní péči či legislativou.
  • Loni například Dostál podal ústavní stížnost skupiny senátorů na systém úhrad ve zdravotnictví. Podle experta je zajištění dostupné péče v první řadě povinností státu, i když ji delegoval na pojišťovny.
  • Dostál je držitelem několika akademických ocenění. V roce 2006 obdržel cenu Právník roku.

ČTK

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky dal soud zapravdu argumentům opozice, která v minulosti varovala před převedením krizových opatření pod zákon o ochraně zdraví. „Vláda má teď čas, aby posoudila situaci a vyhodnotila, co je nadále nezbytné omezovat,“ řekl na tiskové konferenci. Lidovecký poslanec Marek Výborný se v rozhovoru pro ČT nechtěl vyjadřovat k tomu, zda aktuální situace bude mít nějaký vliv na lidovecký odmítavý postoj k prodloužení nouzového stavu.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan chce vědět, kdo nahradí škodu vzniklou živnostníkům a podnikatelům. „Je dobře, že soud rozhodl, že ani v době krize si nemůže ministerstvo zdravotnictví řídit stát jako zkrachovalou firmu,“ konstatoval. Místopředseda hnutí Petr Gazdík dodal, že se ukázalo, že ani v čase krize s občany vláda „nesmí cvičit, jak ji napadne“. Europoslanec STAN Stanislav Polčák vyzval Vojtěcha k rezignaci.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové soudní rozhodnutí ukázalo na chaos a nekoncepčnost při přijímání vládních opatření. „Bylo jasně řečeno, že není přípustné, aby vláda při vydávání omezujících opatření účelově přenášela svou odpovědnost na jedno ministerstvo a tím se snažila vyhnout své zákonné povinnosti nahradit občanům škody,“ napsala Adamová ČTK.

Potvrdilo se také, že vláda nebyla svá až přehnaně omezující opatření schopná dostatečně vysvětlit a právně odůvodnit, dodala. „A to je základním předpokladem dobrého fungování právního státu?,“ uvedla Adamová. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru napsal, že Česko potřebuje správce, který respektuje pravidla a republiku spravuje odpovědně a efektivně. „Vládo ČR, Vy bando amatérů, která ignoruje vládu práva, omluvte se a odejděte,“ vybídl ministry.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...