26. dubna 2018 16:55, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zrušil rozhodnutí o odebrání prověrky exšéfa Vojenské kanceláře Hradu Pilce

Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc ztratil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc ztratil... | foto: (archiv)MAFRA

Praha Na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze může získat zpět bezpečnostní prověrku Rostislav Pilc, bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky, který o certifikát před dvěma lety přišel. Informaci LN potvrdil sám Pilc. Hrad rozhodnutí a možný návrat Pilce do služby nekomentoval.

„Před chvílí jsem dostal informaci o rozhodnutí soudu od advokáta. Má to přes třicet stran,“ řekl LN Pilc, který byl po hradním kancléři Vratislavu Mynáři druhým klíčovým mužem Zemana s problémy ohledně bezpečnostní prověrky. Pilc o ni přišel v prosinci 2016. Šlo o bezprecedentní záležitost, neboť dlouhé roky pracoval v armádní tajné službě. Po vypuknutí aféry Nagygate, do níž byli zapleteni i dva její ředitelé, byl navíc Pilc pověřeným ředitelem Vojenského zpravodajství. A právě Nagygate mu podle informací LN uškodila i ve vztahu k jeho prověrce, kterou mu o dva roky později Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odebral. V médiích se spekulovalo i o napojení generála Pilce na Rusko.

Pilc ale považoval krok NBÚ za nezákonný a obrátil se správní žalobou proti rozhodnutí na soudy. „V tuto chvíli, na základě zkušeností s postupem NBÚ vůči generálmajoru Pilcovi, jsem totiž nucen konstatovat, že před zraky veřejnosti je pod systémem udělování bezpečnostních prověrek ukryt důmyslný nástroj možné šikany a profesní i psychické likvidace prakticky kohokoli, a to bez možnosti důsledné kontroly postupu těch, kteří rozhodují,“ tvrdil tehdy Pilcův advokát Daniel Volák. Námitkám nyní vyhověl soud.

„Rozhodnuto bylo 25. dubna v neveřejném zasedání. Mohu vám říci, že o žalobě proti rozhodnutí ředitele Národního bezpečnostního úřadu ze dne 7. března 2016 se rozhoduje tak, že se rozhodnutí ruší a vrací se NBÚ k dalšímu řízení,“ uvedla ve čtvrtek pro LN Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.

Advokát Volák se chce nejprve podrobně seznámit se soudním verdiktem. „Věc se nyní vrací do řízení před NBÚ. Pokud tam budou fatální pochybení NBÚ anebo chyběl podklad pro odebrání či nevydání prověrky, tak to nutně musí vést k vydání prověrek,“ uvedl pro LN Volák.

Na rozdíl od Mynáře, který zatím ze zákona pro výkon funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky prověrku mít nemusí, pro šéfa Vojenské kanceláře jde o zákonnou podmínku. Pilc proto v dubnu 2016 na svou funkci rezignoval. Prezident Zeman pak na jeho místo jmenoval brigádního generála Jana Kašeho. Prezident vykonává dle ústavy mimo jiné roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. A to právě přes náčelníka Vojenské kanceláře. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže či vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol.

Co rozhodnutí soudu bude znamenat a zda se případně vrátí do funkce šéfa Vojenské kanceláře v tuto chvíli není jasné. Pilc ale LN řekl toto: „Byla dohoda, že pokud dostanu prověrku zpět, tak bude cesta zpátky na Hrad otevřená.“

„Na otázku, zda rozhodnutí bude mít vliv na návrat Rostislava Pilce na Hrad nebudu poskytovat žádný komentář, “ reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz