Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Soud zrušil vyhoštění anarchisty Ševcova. Tři roky ale nesmí na demonstrace

Česko

  15:45aktualizováno  18:44
PRAHA - Vrchní soud v Praze zrušil vyhoštění ruského studenta Igora Ševcova, které mu pražský měststký soud udělil v dubnu za hlídání u ruzyňské věznice, kde jiný muž sprejoval anarchistické nápisy. Ševcov dostal nyní trest tříletého zákazu na sportovní a kulturní akce, veřejná shromáždění a demonstrace. Kamera, kterou natáčel sprejování propadne státu.

Ševcov, který studuje etnologii na Karlově univerzitě, strávil tři měsíce ve vazbě. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pražský vrchní soud ve středu odpoledne projednával odvolání ruského studenta Igora Ševcova proti dvouletému vyhoštění z Česka za to, že hlídal při sprejování anarchistických nápisů na zeď ruzyňské věznice.

Ševcov původně čelil obžalobě z toho, že házel na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO) lahve s hořlavou směsí, což se ale při hlavním líčení neprokázalo.

Obžaloba tvrdí, že Ševcov držel hlídku loni v květnu při demonstraci u věznice, kde jiný muž sprejoval nápisy. Student si sprejera natáčel a podle nepravomocného verdiktu ho i povzbuzoval, čímž údajně napomáhal při poškozování cizí věci.

Mladík vinu odmítá, celý proces považuje za nespravedlivý a politicky motivovaný. Mimo jiné namítá, že má v Čechách sociální vazby, který by po vyhoštění ztratil. S loňským incidentem u Stropnického ho pojila pachová stopa nalezená na jedné z lahví, další důkazy nebyly. Ševcov se hájil svobodou projevu, podle soudce ale není toto právo neomezené.

František Janouch naslouchá vystoupení ruského studenta Igora Ševcova poté, co...
Demonstrace proti vyhoštění anarchisty Igora Ševcova před ministerstvem vnitra.

Ševcov, který studuje etnologii na Karlově univerzitě, strávil tři měsíce ve vazbě. Zastali se ho někteří učitelé včetně rektora školy, dále také europoslanec Jaromír Štětina či filozof Jan Sokol.

„Nelze šikanovat za politický názor. Vyhoštění pana Ševcova do putinovského Ruska by bylo selháním právního systému České republiky,“ uvedl europoslanec Štětina.

“Vyhostit člověka do země, kde mu hrozí pronásledování, by znamenalo popřít jednu z podstatných ‚evropských hodnot‘, kterými se dnes kdekdo ohání,“ napsal k tématu na webu s otevřeným dopisem i peticí exministr a zakladatel Fakulty humanitních studií Karlovy univerzity Sokol.

Kromě známých osobností a akdemiků se Ševcova veřejně zastaly i různé organizace. Jmenitově: Člověk v tísni, Amnesty International, East european information centre, Ústav východoevropských studií FF UK, Sdružení pro integraci a imigraci, Česká asociace ukrajinistů,Katedra antropologie Západočeské univerzity, Česká asociace pro sociální antropologii či Studentské hnutí za solidaritu.

Tříletý zákaz se vztahuje na „manifestace, demonstrace, pochody a veřejná shromáždění“ anarchistických hnutí. Druh trestu se obecně nazývá „zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce“, uložit ho lze až na deset let. „Česká země mi zakázala účastnit se demonstrací a běžeckých maratonů, pravděpodobně. Podle mě je to docela vtipný,“ řekl Ševcov novinářům při odchodu ze soudní síně. Po poradě s advokátem zváží podání dovolání.

VÍCE NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!