13. ledna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zveřejnil posudek na Mynářovu vilu až po medializaci kauzy

Mynářova vila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mynářova vila | foto: Lidovky.cz/ Michal Šula

PRAHA Kolem Mynářovy vily se nečaruje jenom s čísly, ale i s klíčovými dokumenty. Městský soud v Praze měl posudek tržní ceny Mynářovy vily od září 2011. Dokumenty však zveřejnil až 8. ledna 2015 – tři dny poté, co se o kontroverzní koupi začala zajímat média.

„Není to standardní, ale občas se kvůli hromadám listin stane, že něco opomeneme,“ řekla serveru Lidovky.cz Andrea Horová, vedoucí informačního centra z Městského soudu v Praze. Úředník, který měl záležitost na starosti, nepředal posudek oddělení spravující sbírku listin. „Kdyby to bylo předáno, tak bychom to zveřejnili už tehdy,“ vysvětluje vedoucí infocentra. 

PSALI JSME TAKÉ:

Nezveřejnění dokumentů ale nesouvisí s digitalizací listin. „To by to bylo založeno nedigitalizováno, což od roku 2011 nejde. Všechny listiny jsou digitalizovány, jenom ty starší ne,“ míní Horová. 

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Na „ztracený“ odhad tržní ceny dnes již kancléřovy vily se mohlo přijít dvěma způsoby. Buď na chybu upozornil kontrolní program, nebo někdo, kdo soudu sám zavolal. „Na kontrolu máme program, ale také to mohlo být na telefonické upozornění,“ tvrdí úřednice. „Nemohlo to být písemným upozorněním, protože nic takového tady nemám,“ dušuje se Horová.

Firma Harengil (více ZDE) si musela v roce 2011 nechat udělat na vilu posudek určující cenu, protože podnikatel Radek Luňák vložil nemovitost do společnosti jako nepeněžní kapitál (více ZDE). V posudku vyšla cena 13,4 milionu. Harengil vilu v roce 2013 prodal Janouškovu advokátovi Vítu Širokému za 5,1 milionu korun. V prosinci 2014 nemovitost koupil Mynář za 5,5 milionu (více ZDE).

jzlJakub Zelenka