11. září 2006 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudce Berka poprvé vypovídal u soudu

Soudce Jiří Berka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Jiří Berka | foto: Lidové noviny

TÁBOR Ústecký soudce Jiří Berka dnes poprvé vypovídal před soudem. Podle obžaloby Berka figuroval spolu s dalšími obviněnými v kauze zmanipulovaných konkurzů, jimiž vznikla škoda 290 milionů.

Ze zločinného spolčení se před soudem zpovídá celkem devět lidí. Berka, který
konkurzy prohlašoval, s obsahem obžaloby nesouhlasí. Soudu řekl, že se cítí nevinen.

"Žádného trestného jednání jsem se nedopustil," hájil se. Obvinění považuje za vykonstruované a souvislosti v celém případu za uměle propojené. Skupina kolem Berky si podle policie vybírala firmy, kterým hrozil bankrot a které byly v regionech, o nichž rozhodoval právě konkurzní soudce Berka.

Obžalovaní pak zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, Berka na firmu vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Skupina se tak údajně dostala ke stamilionovým majetkům, které pak pod cenou rozprodávala.

Berka připomněl, že je prvním soudcem, který stojí před soudem kvůli tak vážnému trestnému činu, jako je zločinné spolčení. Podle něj to může mít negativní vliv na jiné soudní případy. Mohl by být stíhán každý soudce, pokud je někdo nespokojen s konkurzem, o němž rozhoduje, řekl Berka.

Během výpovědi Berka připomněl nedostatek soudců na severu Čech a značný počet případů, o nichž musí soudy rozhodovat. Připustil proto, že mohl v některé kauze pochybit, ale nešlo prý o úmysl. Podotkl, že v obžalobě není uvedeno, jakého konkrétního protiprávního jednání se dopouštěl.

Policie podvody s konkurzy odhalila v roce 2003 díky podezřelému konkurzu na Union banku, již předtím nechala Berkova skupina údajně změnit jméno a sídlo z Ostravy do Mostu. Skupinu pak policie obvinila ze zmanipulování dalších konkurzů.

Podle Berky není rozhodování o konkurzech jednoduché, protože se v posledních letech mnohokrát změnil zákon a je prý nedokonalý. O znění zákona o konkurzech se podle něj vedou spory, protože například banky vidí vypořádání věřitelů jinak než podnikatelé, uvedl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz