Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podmínka pro soudce za sexuální nátlak neplatí, je třeba doplnit důkazy

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Krajský soud v Ostravě zrušil osmnáctiměsíční podmíněný trest, který Okresní soud ve Frýdku-Místku udělil brněnskému soudci Karlu Knaiflovi za sexuální nátlak na nezletilou dívku. Nařídil doplnění důkazů a nové projednání kauzy. Případem se tak bude zabývat opět frýdecko-místecký okresní soud.
  15:32

„Krajský soud rozhodl koncem května. V současné době je už rozhodnutí doručeno všem stranám. Můžeme proto uvést, že soud zrušil rozhodnutí. Případ byl vrácen k doplnění dokazování,“ uvedl mluvčí ostravského krajského soudu Igor Krajdl.

Před novým jednáním si okresní soud má například vyžádat další znalecké posudky. Spis už je zpátky ve Frýdku-Místku a má jej přidělený konkrétní soudce, zatím však neurčil termín hlavního líčení.

Dočasně suspendovaný brněnský soudce byl kromě nátlaku odsouzen také za ohrožování výchovy dítěte, zneužití pravomoci úřední osoby a z výroby a jiného nakládání s dětskou pornografií. Soud mu uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest. Zkušební dobu soud stanovil na dva roky. Proti rozhodnutí se Knaifl odvolal, případ tak řešil Krajský soud v Ostravě.

Podle obžaloby se soudce s dívkou seznámil v době, kdy asistoval u jejího výslechu. Dívka v pěstounské péči se stala obětí zneužívání, soudce ji pak údajně kontaktoval prostřednictvím sociálních sítí. Policie uvedla, že si s ní nějakou dobu dopisoval a dívku také opakovaně navštěvoval. A to i přes upozornění lidí z jejího okolí, že to není vhodné. Muž se posléze údajně pokusil dívku donutit k sexu, což se však nestalo.

„Na základě provedeného dokazování má soud za to, že od počátku chtěl obžalovaný pomoci a zároveň s ní chtěl mít intimní styk. Poškozená obžalovaného vnímala jako soudce, jako autoritu. Chápala i to, že jí chce pomoci, ale že za to něco chce,“ uvedla soudkyně okresního soudu.

Knaifl, který je postavený mimo službu, proces nekomentoval. Jeho advokát jen uvedl, že s obviněním klient nesouhlasí. Dívce se údajně jen snažil pomoci.

Autor: