26. října 2017 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudce Kydalka čelí kárné žalobě kvůli výrokům k amnestii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Soudce Kamil Kydalka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Kamil Kydalka. | foto: ČTK

PRAHA Nejvyšší správní soud se bude na konci února zabývat výroky soudce Městského soudu v Praze Kamila Kydalky. Podle informací České justice na něj předseda soudu Libor Vávra podal kárnou žalobu kvůli tomu, jakým způsobem kritizoval na zpravodajském serveru Seznam.cz amnestii bývalého prezidenta Václava Klause. Výroky soudce údajně řeší i policie, píše web.

Kydalka loni v listopadu reportérům pořadu Zvláštní vyšetřování řekl, že je přesvědčen o tom, že amnestie byla připravena tak, aby se týkala konkrétních lidí. Uvedl také, že více prozradí pouze mimo kamery. „V tomhle státě je možný cokoliv,“ reagoval na dotaz, zda amnestie nemohla být vyhlášena v rámci nějakého obchodu. Reportérka Sabina Slonková poté v pořadu uvedla, že mimo záznam jí soudce řekl, kdo amnestii zaplatil, kolik za ni dal a jaký byl celý mechanismus údajné transakce. Mělo jít o částku 300 milionů korun, důkazy pro to ale Kydalka nemá, uvedl server.

Kydalka nesouhlasí v nasazováním náhubku soudcům

Žalobu projedná kárný senát Jakuba Camrdy 28. února. „Sankci si nepamatuji, ale rozhodně nejde o odvolání ze soudcovské funkce,“ poznamenal Kydalkův nadřízený Libor Vávra. Kolega Kydalka se v projevech umírňovat nehodlá a rozhodl se, že tuto věc vlastním příkladem změní, dodal. Kydalka totiž nesouhlasí s nasazováním náhubku soudcům. Kvůli předchozí kárné žalobě kvůli debatám kolem voleb v obci u Prahy si stěžuje u Evropského soudu pro lidská práva. Novou kárnou žalobu nechtěl blíže komentovat. „Vůbec tomu nerozumím,“ napsal pouze České justici.

Klausova amnestie z 1. ledna 2013 se podle údajů ministerstva spravedlnosti dotkla více než 111 tisíc odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula zhruba 20 tisíc lidem, fakticky ale z věznic vyšlo jen 6500 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla za mříže nastoupit. Zastaveno bylo trestní stíhání 265 obviněných, přičemž abolice se týkala i některých velkých hospodářských kauz.

ČTK
  • 25Diskuse

Najdete na Lidovky.cz