20. února 2015 8:00, aktualizováno  8:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obvodní soudce z Prahy 6 byl odvolán, manipuloval se spisy a procesy

Soud (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Kárný senát Nejvyššího správního soudu zbavil funkce soudce Romana Čonku z Obvodního soudu Prahy 6. Prý manipuloval se spisy a účelově protahoval trestní řízení. Proti soudci existuje ještě další podezření, které řeší policie, dodává list.

Návrh, aby byl Čonka odvolán, podal předseda pražského obvodního soudu Martin Slováček. „Mohu potvrdit, že kárný senát Nejvyššího správního soudu projednal kárnou žalobu na soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 Mgr. Romana Čonku. A také mohu potvrdil, že s účinností ke dni 18. února 2015 Čonku odvolal z funkce soudce,“ cituje  mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzanu BarochovouMladá fronta DNES, která zprávu přinesla. Čonkovo vyjádření se deníku získat nepodařilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Asistent předsedy Nejvyššího správního soudu Adam Walach deníku řekl, že Čonku kárný senát uznal vinným z účelových průtahů v trestním řízení, byly zjištěny v 78 případech. Kárný senát prý také zjistil, že se pražský soudce dopustil několika dalších vážných prohřešků. 

„Neoprávněně manipuloval se soudním spisem. Vydal trestní příkaz, kdy jistého obviněného uznal vinným, jenže poté, co byl tento příkaz vypraven, dal kanceláři soudu pokyn k jeho vymazání z elektronického systému. A dal také pokyn k jeho odstranění ze spisu,“ řekl Walach.

Předseda Obvodního soudu pro Prahu 6 Slováček podle deníku na svého kolegu a podřízeného Čonku podal trestní oznámení. Deník uvádí, že během kárného řízení vyšlo najevo, že Čonka se jako soudce stýkal s člověkem z kriminálního prostředí a že má exekuci přesahující 1,1 milionu Kč. 

Předseda soudu pro Prahu 6 potvrdil, že Čonka v několika případech nezákonně lustroval v registru Centrální evidence stíhaných osob konkrétní lidi - údajně pro své známé. Desítky případů, v nichž rozhodoval Čonka, se budou muset zpětně prověřovat, je totiž pravděpodobné, že přijde množství žalob. 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz