PRAHA Psycholog Pavel Prunner má máslo na hlavě. Na plzeňské právnické fakultě měl zkoušet odborné právní předměty, ačkoliv na to nemá patřičné vzdělání. A co hůř, zkoušenými měli být jeho známí, kteří jsou zároveň blízcí bývalému vedení fakulty.
Prunner je přitom velmi mocný muž. Právě jeho psychologický posudek totiž rozhoduje o tom, kdo bude a kdo nebude soudcem či státním zástupcem. Když psycholog řekne „nedoporučuji“, může uchazeč ve většině případů na dráhu soudce či žalobce zapomenout. Psychologové, kteří dělají tyto posudky, jsou v republice jen dva.
Prohřešky, kterých se měl Prunner dopustit na plzeňské právnické fakultě, jsou už nějakou dobu popsány. Konkrétně ve zprávě komise rektora Západočeské univerzity, jež byla zveřejněna před Vánoci. Konstatovala, že závažná pochybení našla u 14 z celkem 63 absolventů doktorských studijních programů.
Tato pochybení komise jmenuje. Na prvním místě stojí: Zkouška z teorie práva a právní filozofie byla zkoušena odborníky z jiného oboru, dokonce bez právnického vzdělání.
Následuje: Za závažné pochybení je považováno složení zkušební komise pro státní doktorskou zkoušku, jejímž předsedou je docent bez právnického vzdělání.
LN zjistily, že v obou popsaných případech je oním člověkem bez právnického vzdělání vystudovaný tělocvikář, psycholog a filozof Pavel Prunner.
Pavel Prunner Foto LN – J. Mynařík
Z teorie práva a právní vědy měl Prunner navíc podle informací LN zkoušet lidi blízké bývalému vedení fakulty, které dobře znal. Konkrétně předsedu akademického senátu Daniela Teleckého a Jana Suchého, který pracuje v advokátní kanceláři bývalého proděkana Milana Kindla. „Nepamatuji si to. S těmito lidmi jsem seděl tolikrát, že si to nepamatuji. Nevylučuji to, ani to nepotvrzuji,“ říká Prunner.
Na tom, že předsedal komisi pro státní doktorskou zkoušku, nevidí Prunner nic špatného. „Není na tom nic protiprávního ani neetického. Na společenskovědních fakultách je to běžné,“ říká Prunner.
Naopak rektorská komise stejně jako šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková považují obě zjištění za problém. „Vnímáme to jako velmi závažné pochybení při realizaci studia,“ říká Dvořáková.
Právě Prunner je také jeden ze tří „vyvolených“, kteří viděli rigorózní práci expremiéra Stanislava Grosse. V knihovně není a Gross ji odmítl komukoliv dalšímu ukázat. Daniel Telecký mu dělal oponenta, u Grossovy rigorózní zkoušky byl kromě něj přítomen ještě Milan Kindl a Pavel Prunner.
Mezi studenty je prý Prunner oblíbený. „Zvlášť prváci ho milují. Je to skvělý rétor, zvládá davy, něco jako Kindl,“ řekl jeden z učitelů fakulty, který nechtěl uvést jméno. Kdysi se prý Prunner na přednáškách chlubil tím, že je hlavně tělocvikář a až potom psycholog, protože jako první vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu. Teď se chlubí tím, že rozhoduje o tom, kdo se stane soudcem. „Říká: Když vám nedám posudek, můžete na dráhu soudce zapomenout,“ popsal jeden ze studentů.
Pokračování na straně 6
Soudce vybírá tělocvikář...
Dokončení ze strany 1
Pavel Prunner dnes vede na plzeňských právech katedru forenzních disciplín. Právě na této katedře pracuje také syn někdejšího proděkana Tomáš Kindl, stejně jako bývalý náměstek policejního prezidenta Jan Brázda. Právě Brázda patří k těm, jejichž doktorská studia na plzeňských právech provází pochybnosti.
Zároveň je Prunner jedním ze dvou psychologů v Česku, kteří rozhodují o tom, kdo se stane soudcem nebo státním zástupcem. Každý uchazeč totiž musí povinně projít psychologicko-diagnostickým vyšetřením. Když je negativní, mívá uchazeč smůlu.
Mluvčí Unie státních zástupců Jan Lata souhlasí s tím, že obsazení soudů a státních zastupitelství je z velké části v rukou právě těchto dvou psychologů.
Podle psychologa Karla Netíka, který tyto posudky kdysi dělal, není těžké je zneužít. „Samozřejmě, že to jde. Subjektivní vlivy mohou hrát roli,“ říká Netík. „Pokud se ukáže, že někdo dělal lotroviny, je předpoklad, že je dělal i v jiné oblasti, než na kterou se mu přišlo,“ dodává.
Ministerstvo spravedlnosti ale podle mluvčí Jitky Zinke Prunnerovi věří: „Pro psychologicko-diagnostická vyšetření uchazečů o funkce v justici splňuje docent Prunner potřebné předpoklady, což prokázal v příslušném výběrovém řízení.“