6. března 2013 9:52, aktualizováno  10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudcem zpravodajem v řízení o ústavní žalobě na Klause je Jan Musil

ústavní soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ústavní soud | foto: Lidové noviny

BRNO Soudcem zpravodajem v řízení o ústavní žalobě na prezidenta Václava Klause bude Jan Musil. Určil jej algoritmus, jehož pomocí si soudci rozdělují závažné kauzy. Řekl to šéf protokolu soudu Vlastimil Göttinger.

Zpravodaj připravuje podklady pro plénum, právě na zpravodaji nejvíce záleží, jakým směrem se bude uvažování soudu ubírat. O výsledku ale musí vždy hlasovat plénum, tedy sbor všech soudců.

Ústavní žalobu schválili senátoři v pondělí. Soud ji obdržel o den později, dnes ji doručí prezidentovi, aby se mohl seznámit s jejím obsahem. Tento postup nařizuje zákon. Na Pražský hrad dokument poveze pracovník Ústavního soudu.

Žaloba budou řešit přednostně

Musil bude ústavní žalobu řešit přednostně před všemi ostatními kauzami. Pokud ji soud z nějakého důvodu neodmítne bez věcného projednání, musí podle zákona svolat veřejné zasedání, na kterém dostanou prostor k vyjádření jak zástupci Senátu, tak prezident a jeho obhájci. Jednání by se mohlo uskutečnit nejdříve koncem března. Termín musí soud oznámit nejméně deset dní předem.

Soudce Musil je expert na trestní právo s akademickou hodností profesora. Působil na Univerzitě Karlově, později přešel na Policejní akademii ČR, kterou v 90. letech vedl jako rektor. V listopadu 2003 jej Klaus jmenoval ústavním soudcem.

ČTĚTE ZDE:

Senátoři mají vůči odcházejícímu prezidentovi pět okruhů výtek. Jde o novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus - navzdory pravomocnému verdiktu - nijak nerozhodl. Dále senátorům vadí to, že Klaus dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny.

Poslední problém se týká přímo Ústavního soudu. Klaus podle senátorů porušil své povinnosti, když po dvou neúspěších v Senátu nenavrhl další kandidáty na soudce. Klausova nečinnost je podle ústavní žaloby výrazem despektu jak vůči Senátu, tak Ústavnímu soudu a směřuje k oslabení jedené z nejvýznamnějších pojistek demokratického zřízení.


Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz