22. ledna 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudci jednali pod vlivem Haly a Sisáka, tvrdí policie. Trest jim ale zatím nehrozí

Advokáta Ivo Halu policie zadržela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokáta Ivo Halu policie zadržela. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ačkoliv policie v obžalobě tvrdí, že dva soudci v kauze Via Chem rozhodovali na základě instrukcí od právníka Ivo Haly a podnikatele Petra Sisáka, žádného trestu se zatím bát nemusí. Nadřízený soudce prý potřebuje „hmatatelné důkazy“ a žádost o stíhání či vazbu zatím nedorazila ani na Hrad. Právě Miloš Zeman by totiž takový krok musel schválit.

„V souvislosti se šetřením podezření z trestných činů týkajících se zmíněné věci prezident republiky nebyl požádán o vyslovení souhlasu s trestním stíháním konkrétního soudce nebo s jeho vzetím do vazby, a proto žádný souhlas tohoto typu nevydal,“ sdělil serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ani dozorující státní zástupce Adam Borgula nechtěl prozradit, zdali podobnou žádost připravuje. „Nebudu to komentovat,“ řekl pouze.

Z policejních dokumentů, do kterých mohla redakce LN nahlédnout, nicméně vyplývá, že právník Ivo Hala v několika případech činil na rozhodující soudce minimálně nátlak a soudkyně Marie Červinková si prý měla od Haly v případu insolvence společnosti Via Chem Group nechat diktovat další postup.

„Ivo Hala instruoval, aby se držela domluveného postupu s tím, že jí ještě bude kontaktovat, což soudkyně Červinková učinila a téhož dne vydala pod usnesení, zapsané do insolvenčního rejstříku jímž odmítla insolvenční návrh M. a K. a současně jim uložila, aby dlužníkovi uhradili náklady řízení, přičemž toto ji podepsané usnesení fakticky přejímá argumentaci uvedenou ve vyjádření dlužníka,“ píše se ve spisu. Další soudce Miroslav Veselý se měl zase za Halu podle policie přimlouvat u svých kolegů.

Šéf soudce brání

Předseda soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes za svými podřízenými ale stojí. „Ti soudci v těchto věcech rozhodovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a já nemám důvod jim nevěřit,“ tvrdí už od počátku kauzy Via Chem. Ve hře prý zatím není ani kárná žaloba. „Počkám si na to, až bude mít policie v ruce hmatatelné důkazy, díky kterým by přišlo nějaké obvinění. Myslím ale, že ani nepřijde,“ míní.

Podle Tripese není nic divného na tom, že se soudci s obviněnými scházeli. „Budova soudu byla postavena v roce 1905. Existují sice budovy, kde jde oddělit veřejnost od soudců, ale tady to tak není a nemůžeme tak vyloučit, že se někdo pokusí soudci něco předat,“ tvrdí.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Tripese navíc o návštěvách Haly jeho zaměstnanci informovali. „Paní Červinková mi líčila kontakt s Halou, kdy jí přinesl jeden dokument. Řekla mu: ‚Pane doktore, to je sice hezké, ale já si rozhodnu podle svého, dejte ten dokument přes podatelnu, ať je součástí spisu‘,“ popisuje Tripes.

Šéfka soudcovské unie Daniela Zemanová nechtěla konkrétní případ hodnotit. Obecně by ale v podobných případech měli podle ní nadřízení těch soudců, kteří se dostali do hledáčku policie, minimálně zpozornět. „Měli by se zajímat, jestli je takové porušení pravděpodobné. Z opatrnosti by bylo namístě, aby někdo z nadřízených podal kárnou žalobu,“ komentovala.

Kromě obvinění by ale soudcům mohl hrozit také profesní trest. Nadřízený obou soudců by na ně totiž mohl podat kárnou žalobu, o které by rozhodoval Nejvyšší správní soud. Ten může například soudci udělit pokutu, ale také ho nadobro zbavit taláru.

Kárná žaloba ale nemůže být donekonečna oddalována a podléhá lhůtám. Jakmile se nadřízený soudce dozví, že mohlo dojít k porušení zákona či etického chování, musí podat návrh do jednoho roku. Objektivní lhůta je pak tři roky. Kárnou žalobu navíc může podat nejen předseda tamního soudu, ale kdokoliv z nadřízených.

jzlJakub Zelenka
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!