Zkouška byla negativní. Případ je v Česku zřejmě ojedinělý, naznačuje však, že trvalí stěžovatelé jsou často ochotni udělat cokoliv, aby soudce ponížili.
Fiala, jenž soudkyni v průběhu jednání údajně slovně napadal a na stránkách sdružení ji nevybíravě kritizuje, se její prověrky dožadoval u předsedy soudu. Ten mu nakonec vyhověl. „Nikde není upraveno, jak by se mělo v takovém případě postupovat,“ popsal předseda Jiří Levý.
Záleželo tedy pouze na předsedovi, zda podřízenou testování podrobí. „Byť jsem to považoval za nedůvodné, přistoupil jsem k tomu proto, abych vyvrátil jejich tvrzení a další spekulace,“ dodal. Fiala totiž měl údajně i další svědky, kteří stav soudkyně zpochybňovali.
Odběr se konal za účasti policie, jež dovezla přístroj na testování drog. Soudkyně poté musela údajně zhruba deset minut slinit do trubičky, a to i za přítomnosti Fialy.
Zkouška byla negativní. „Zaskočilo mě to, šlo o nepříjemnou záležitost. Dosud jsem se s tím nesetkala a co vím, tak ani nikdo z mých kolegů u našeho soudu,“ uvedla soudkyně. K incidentu se více vyjadřovat nechtěla.
„Je fakt, že někteří trvalí stěžovatelé jsou ochotni využít prakticky čehokoliv a třeba i kvůli tomu, aby oddálili či pozdrželi jednání, nebo aby dehonestovali soudce,“ potvrdil prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.
Zároveň se však nedomnívá, že by případ „strhl lavinu“ podobného zpochybňování soudců. Předseda soudu má podle Lichovníka jakožto nadřízený právo kontrolovat podřízené, ti jsou povinni se testování podrobit. „Další věc je, jak je kontrola provedena,“ dodal.
K213 sdružuje většinou otce, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. Organizaci pojmenovali podle paragrafu trestního zákona, který stanoví, že neplacení výživného je trestné.
***
Odběr se konal za účasti policie. Soudkyně musela zhruba 10 minut slinit do trubičky, a to i za přítomnosti Fialy.