Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soudkyni Královou prověřoval i městský soud. Zatím to na kárné řízení nebylo

Libor Vávra, předseda Městského soudu v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Soudkyni Helenu Královou prověřoval v souvislosti s odebíráním jejích kauz i nadřazený pražský městský soud. Podání kárné žaloby chtěl zvážit už na podzim. Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra sdělil serveru Lidovky.cz, že četnost případů, které byly Králové odebrány, je větší než je obvyklé. To vedlo k hloubkové kontrole, ale zatím se městský soud nerozhodl, že by to mělo vést ke kárnému návrhu.
  14:30

„Těžko k tomu mohu říct cokoliv jiného, než že případů, které byly různými odvolacími senáty kolegyni Králové odebrány a předány jiným soudcům, bylo v poslední době víc. Což i mě vedlo k tomu, že jsme provedli v jejím senátu hloubkovou kontrolu. Na podzim plánujeme provést ještě jednu. Zatím jsme se nerozhodli, že by to měl být důvod k podání kárného návrhu.“, uvedl pro Lidovky.cz předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

„Tyto zjištění nejsou svou četností úplně obvyklá. Jedná se zhruba o dva případy za rok. Každá věc, kterou kolegyně soudí, samozřejmě neskončí tím, že jí odebere odvolací senát. Počet odvolání je ale více než je obvyklý. To vedlo k tomu, že jsme v té věci šetřili, ale neshledali jsme, že by to v tuto chvíli mělo vést k podání kárného návrhu.“, dodává soudce Vávra, který byl v minulosti předsedou Obvodního soudu pro Prahu 1, kde právě Králová soudí.

Ve čtvrtek ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)  podal kárnou žalobu na soudkyni Helenu Královou z Obvodního soudu pro Prahu 1. Návrh se týká pěti různých trestních řízení, které Králová podle ministra prodloužila o léta, protože v nich opakovaně nerespektovala závazné právní názory nadřízených soudů. 

Mezi pěticí kauz jsou i mediálně sledované případy exmanažerů Čepra, dále se Králová neshodla s pražským městským soudem v kauze Vojenského zpravodajství, v níž čelí obžalobě i někdejší šéfka kabinetu Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová. Poté, co soudkyně aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil městský soud její nestrannost, vytkl jí nelogické hodnocení důkazů a věc jí odebral.  

Ministr spravedlnosti může navrhnout zahájení kárného řízení proti jakémukoliv soudci, a to do půl roku ode dne, kdy se dověděl o skutečnostech týkajících se kárného provinění, nejpozději však do tří let od jeho spáchání. Kárnou žalobu projednává Nejvyšší správní soud. Podle závažnosti provinění může soudci uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy soudního senátu nebo odvolání z funkce soudce.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat