Ministerstvo spravedlnosti uvádělo, že vyšší poplatky měly také motivovat strany sporu k tomu, aby jej vyřešily mimosoudně. Současně měly alespoň částečně pokrýt náklady státu na stále dražší chod justice. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zmínila, že peníze by se mohly využít na vybavení soudů, na odměny znalců a tlumočníků nebo na informační systémy.
Soudní řízení v příštím roce zřejmě citelně podraží. Účastníky řízení by to mohlo motivovat k dohodám![]() |
Naposledy se poplatky zvyšovaly před devíti lety, připomněla ministryně. V současnosti podle ní neodpovídají realitě doby.
Novela by podle Benešové na druhou stranu zjednodušila osvobození od poplatků, aby chudší lidé měli přístup k soudu nadále zajištěn. Verdikt ale nechala kvůli epidemii koronaviru na poslancích, byť žádala o podporu návrhu.
Předloha ležela v dolní komoře skoro rok, vláda ji schválila ještě před covidovou krizí. Podle Dominika Feriho (TOP 09) by nyní bylo zvýšení poplatků nevhodné a necitlivé, spíše by se mělo podle něho diskutovat o jejich možném snížení. „V této době jsme přesvědčeni o tom, že v žádném případě není namístě, aby vláda přicházela s návrhem na zvýšení soudních poplatků. To si vůbec nedovedu představit,“ uvedl Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle Lubomíra Španěla (SPD) by novela dramaticky zvýšila soudní výlohy obyvatel.
Sněmovna ji zamítla hlasy 62 z 93 přítomných poslanců. Z klubů jako celku zamítnutí nepodpořili jen opoziční Piráti.
Schillerová se ve sněmovně postavila proti odškodňovacímu zákonu, Petříček podpořil korespondenční hlasování![]() |
Na dvojnásobek ze současné tisícikoruny měly vzrůst poplatky za zahájení sporu, ve kterém jde o méně než 20 000 korun. U sporů s předmětem do 40 milionů korun mělo k pěti procentům ze sporné částky přibýt dalších 2000 korun. Na dvojnásobek, tedy na 4000 korun, by novela zvýšila poplatek za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů. Poplatek u zjištění nebo popření rodičovství měl vzrůst na 3000 korun.
Zdražení se mělo týkat například také návrhů uplatněných elektronickými platebními rozkazy nebo na zahájení sporů, ve kterých nejsou předmětem peníze, a návrhů na náhradu nemajetkové újmy v penězích. Vzrůst měly rovněž poplatky ve správním soudnictví, například za podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Současná výše plateb se měla zachovat třeba za zápis do veřejného rejstříku.