Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN

Soudní proces s Vítem Bártou

13:52
Pertlíček se podle Šlechty bál Bárty. "Neustále se ptal, zda nemám nahrávací zařízení, ze smluveného místa schůzky mě odvedl někam úplně jinam," popsal.
13:47
Bártův advokát Oldřich Chudoba griluje Šlechtu. Předčítá mu jednotlivé pasáže z nahrávky a chce od něj vysvětlení. Třeba co myslel tím, když Pertlíčkovi sliboval kampaň v MF DNES. "Znám se léta s novinářem Kmentou, tak od přes něj," vysvětlil expolicista.
13:36
Šlechta připustil, že se s Pertlíčkem sešel, nesouhlasí ale, že by na nahrávce označil Víta Bártu jako "guru". "Já to slovo nepoužívám, nahrávku někdo mohl upravit," řekl.
13:30
Šlechta vypověděl, že Pertlíčkovi nabízel spolupráci při vyšetřování politiků na Praze 1 a 11, na němž se podílel v roli detektiva ABL. "Škárku už maj," lákal ho.
13:24
Soudní síní už několik minut zní Pertlíčkova nahrávka, jenže záznam je nesruzumitelný.
13:06
Začíná dnešní odpolední dějství soudu Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Podruhé se je předvolán bývalý policista a asistent poslance Stanislava Humla Petr Šlechta, který se vyjádřil k nahrávce, kterou soudu minulý měsíc předal detektiv ABL Pavel Pertlíček. Na ní Šlechta údajně detektivovi slibujë, že se o něj finančně postarají, pokud bude svědčit proti Bártovi.
12:00
Soudce Šott přerušil jednání do 13:05.
11:55
Podle bodyguarda Haška bylo na hlídání Škárky nasazeno deset lidíl, Platil je ze svého.
11:52
I tentokrát do soudní sídně dorazil poradce VV Jan Kubáček, který seděl vedle Kateřiny Klasnové. Ta ale jednací síň opustila.
11:39
Se Škárkou prý dal Haška dohromady "dlouholetý kamarád" a exposlanec VV Stanislav Huml.
11:34
Hašek popisuje 48 hodin, kdy se jeho klient schovával, chvílemi jeho slova působí, jak scénář z akčního filmu: maskování vozu, pronásledování, přemisťování a strach Škárkovy matky o syna. "Bylo jasné, že ho někdo sleduje," uvedl.
11:34
Policistu Picka vystřídal Škárkův dvoumetrový bodyguard Radek Hašek.
11:32
Picek rozesmál soudní síň, když odpovídal na Škárkovu otázku, zda bylo přijetí oznámení přerušeno. "Jen, když jsem nesl nechat opravit chyby v zápisu," řekl.
11:29
Peníze z úplatku s sebou podle policisty Škárka neměl. "Telefony se pak netrhly, volali hlavně nadřízení, ale neovlivňovali mě," popsal Picek.
11:26
Výslech Zájedy skončil, nyní před soud předstupuje policista Roman Picek, který loni v dubnu v Horních Počernicích přijal Škárkovo trestní oznámení kvůli úplatku a pronásledování.
11:20
Téměř při každé otázce se Zájeda musí dotazovat Škárky, zda ho jako svého bývalého advokáta zbavuje mlčenlivosti. "Možná je to komické, ale je to jediný procesně správný postup," vysvětlil soudce Šott. Bártův advokát Oldřich Chudoba proti tomu protestoval. "Předvolání tohoto svědka je účelové," stěžoval si na fakt, že na jeho otázky nemusí Zájeda odpovídat, když ho Škárka nezbaví mlčenlivosti, což se také stalo.
11:14
Zájeda popisuje, jak loni v dubnu v Praze - Horních Počernicích se Škárkou podávali na policii trestní oznámení kvůli úplatku. "Neprobíhalo to úplně standardně," řekl.
11:04
Před soud předstoupil bývalý advokát Jaroslava Škárky Jiří Zájeda.
11:00
Janková dále uvedla, že se rozešla s "kmotrovskou" částí ODS po tom, co jí někdo vyhrožoval, že jí podpálí dům. "Výhružné esemesky jsem nehlásila, ale když mi zapálili plot, kontaktovala jsem policii," vzpomínala a naznačila, že by to mohlo mít souvislost s plzeňskou organizací VV.
11:03
Škárka označil výpověď Jankové za spekulativní.