Diskuse k článku: Soudní zápas o kontroverzní hru s Ježíšem. Pokus o cenzuru, vytáhli tvůrci proti Dukově žalobě

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 121
  • Poslední: 23.1. 2019 3:12
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kostelanský 21.1.2019 19:22

Otázne je, čo všetko sa môže v mene "umeleckej slobody". Alebo inak, kde končia práva a sloboda umelcov a kde začínajú práva a sloboda občanov - v tomto prípade kresťanov.

Otázne je aj to, či sa kresťania majú ohradiť proti takémuto "umeniu" alebo nie, a ak áno, akou formou. Kresťania kvôli tejto hre nikomu z "hercov" neskrivili ani vlások na hlave, len prerušili "majstrštyk". :-)

Je to klasická forma nenásilného odporu, typická pre kresťanov, ale ktorou mimochodom aj Máhatmá Gándhí dosiahol nezávislosť Indii od Británie.

Ak by sa totiž kresťania neozvali, tak by sa to dalo vykladať aj tak, že s obsahom hry súhlasia - kto mlčí, ten svedčí. Čo je samozrejme nezmysel. Ak by sa neozvali, kam by o pár mesiacov či rokov posunuli "laťku pokroku" noví "avantgardní" umelci? Predstavili by nebo ako sexuálne orgie v starom Ríme?

A. Fafejta 21.1.2019 19:27

A co blondyny? Budou blokovat predstaveni, ve kterem jsou vtipy o blondynach? Policajti. Politici. Feministky...? Kazdy kdo se bude citit necim dotceny, bude blokovat nejake predstaveni? A kde je pravo tech tvurcu na to predstaveni? Dopadlo stejne jako pravo majitelu Kliniky? Proste jim tam zase jini aktivisti z jineho duvodu blokovali majetek a hotovo? To je v poradku?

M. Bartak 21.1.2019 21:17

Mozna by mel stat vydat seznam symbolu, ze kterych je mozne si delat legraci a ze kterych uz ne... "hakovy kriz - ano (neplést s tibetskym krizem) srp a kladivo - ano, stary zakon - jak/co, krucifix - a to uz je za čarou...)

R. Stary 21.1.2019 19:15

Chel bych jen rict, ze krestanstvi je nase evropska kultura. Je to odkaz nasich predku. To co ten Barbar z Balkanu a jeho propagatori zde predvedli je dehostace vsech tech, kteri se k evropske kulture hlasi. Ti co tuhle sprostarnu predvedli nejsou Cesi, jsou to kulturni privandrovalci z Balkanu, kde jeste se praktikuje krevni msta. Mam za to, ze bychom si nemeli nechat zaplevelit timto neradstvem Evropu. To bychom se vratili nekolik stoleti zpet.

A. Fafejta 21.1.2019 19:20

Podle jakeho zakona to budem delat?

R. Stary 21.1.2019 20:20

Soudruhu Fajeto. Zajedte si do Moskvy a zeptejte se Putina jak si to vyresil s "Pussy Riot". Tam byl kostel zneucten tak jak byla v Brne dehostovana nase ceska kuktura a vlajka. Jake zakony maji Rusove, kterymi se proti takove "kulture" brani? Pokud si pamatuji, tak Pussy Riot skoncily v kriminale a pravem.

A. Fafejta 21.1.2019 20:34

Soudruha mi neprisijete, kdyby cert na koze jezdil. ;) Evidentne nerozumite mym prispevkum. V Rusku patrne maji zakon, ktery jim takove jednani umoznuje trestat, to je vec Rusu. Podstatne je, ze my jsme v CR a ze u nas takovy zakon NENI, policie prohlasila, ze k poruseni zakona nedoslo, takze co tu vlastne resime? Predstavy krestanu o moralce a o tom jak bychom se k nim vsichni meli a nemeli chovat? A co pak? Pak se budeme venovat predstavam zelenych, feministek, komunisticke mladeze a dalsich? V tehle zemi plati, ze co neni zakazano, je povoleno. Vse ostatni je snaha prinutit spolecnost nad ramec zakona ke svym pravidlum, rika se tomu aktivismus a je v principu uplne jedno zda-li se jedna o aktivismus krestansky, feministicky nebo zeleny. Take se tem, kteri chteji nad ramec zakona ostatni poucivat a nutit do svych predstav o moralce rika lepsolidi. Soudruhu.

M. Bartak 21.1.2019 21:25

Presne tak, ostatne nasi krestansti pratele v Polsku jasne ukazali, jak take umi osekavat svobodu projevu, kdyz se dostanou k moci...

R. Stary 22.1.2019 2:11

V jednom smeru mate pravdu. Nemame pravni stat. Nepravni stat nemuze byt demokraticky. To jsem upozornil na to, ze zivly, ktere nemaji zadnou kulturu, nasi kulturu dehostuji. Pri mych studiich prisel jsem k nazoru, ze Evropa zacina a konci tam, kde je nejvychodnejsi goticka katedrala. Ta je v Kosicich. Ucil jsem radu studentu z Balkanu informatiku. Vyborni lide. Jejich pristup ke kulture bych nedoporucoval. Jejich kultura je islamska nebo pravoslavna. 40 let ohrozovali nasi kulturu Rusove , proto nas pomer k nasi evropsku kulture je vratky. Nesmime dopustit, abychom se posunuli na Balkan. Lepsolidi prijdou a odejdou. Kulturni narod zustava. Za ten nasi predkove polozili zivot. Nebo si myslite, ze bychom se meli prispusobit a mocit pred parlamentem? Plivat na verejnosti, soulozit za kazdym rohem? V prave demokracii je mozne vselicos, ale ono se to proste netela. Ve Svycarske toto vsechno zakazane neni. Ale ono se to nedela. To je prava demokracie.

A. Fafejta 22.1.2019 7:04

Podle mne je demokracie z vyznamu toho slova vlada vetsiny, tedy zastupitelu, kteri zastupuji nazor vetsiny volicu. Nerozlucne k ni patri svoboda projevu, protoze bez svobodneho vyjadrovani nazoru by nemohla probihat svobodna soutez tech nazoru. Co vlastne myslite tou kulturou, kterou si nemame nechat vzit? Krestanskou kulturu? Tak si pojdme shrnout nektere jeji zakladni hodnoty - zakaz antikoncepce, zakaz potratu, zakaz rozvodu, zakaz sexu nesezdanych paru, zakaz nevery... Tohle zavedeme? Pak je potreba prepsat Listinu zakladnich prav a svobod a take Ustavu a zakony, protoze ty nam davaji daleko vetsi prava a svobody nez krestanska pravidla. Cim to je, ze tenhle narod se tak srdnate bije za kriz, ktery Lidl vyretusoval z obrazku bazilik na kelimkach od jogurtu a zaroven tak nenavistne broji proti cirkevnim restitucim a oznacuje cirkev za spolek pedofilu??

R. Stary 23.1.2019 3:12

V pravnim state je vsechno dovoleno co neni vyslovne zakazano. V prave demokracii se da vselicos delat. Ale ono se to proste nedela. To je sebekontrola spolecnosti. Priklad: Ve Svycarsku se nemoci na ulici. A projdete se Prahou. To by nebylo to nejhorsi.

P. Sulc 22.1.2019 5:50

dobre receno.

T. Halik 21.1.2019 19:05

Na podobné akce a progresivní divadla je potřeba zvýšit příspěvek z veřejných zdrojů !!! Tento případ je lakmusovým papírkem pro zjištění postojů politiků a je třeba vzít ho v potaz ve volbách. Na straně pokrokového a multikulturnífo umění pánové Drahoš, Hilšer, Fischer, celá TOP a starostové, Piráti, většina ANO, část ODS.

Na straně bigotního Duky jsou lidé s pochybnými xenofobními názory, nacionalisté, úzkoprsí odpůrci multikulturalismu, zkrátka hlupáčci kteří neví co je pro ně dobré. Tito hloupí lidé si neuvědomují, že historicky bylo vždy úlohou produktivních lidí být zticha, pracovat a platit daně které umělecká avantgarda utratí na svou gáži, stáže a tvorbu zneklidňujících výjevů. 50tá léta minulého století jsou pro uměleckou avantgardu znovu inspirací.

A. Fafejta 21.1.2019 19:20

Muzete si o tvurcich tech her i o divadelnich scenach, ktere je uvedly, myslet co chcete, mate svate pravo na svuj nazor. Jenze ti divadelnici na svuj nazor logicky take. Muzete si myslet, ze subvence ze statniho rozpoctu do divadelnictvi jsou obecne spatne, protoze se Vam nelibi nazory tech konkretnich tvurcu, ale jen si uvedomte, ze velmi vyrazne subvencovanou neziskovkou v tehle zemi je cirkev. A zkuste se zamyslet nad tim, se kterymi jejimi nazory souhlasite - se zakazem antikoncepce, potratu, rozvodu, zakaz sexu muze a zeny, kteri nejsou sezdani? V pravnim state podle mne plati, ze co neni zakonem zakazano, to je povoleno. A kdokoli se snazi nad ramec zakonu prosazovat nejaka svoje pravidla (predstavy o moralce), at uz krestanska, feministicka nebo zelena, ten je aktivista. A pan Duka podle meho nazoru tuto definici oresne naplnuje.

R. Stary 21.1.2019 19:26

Tahat ceskou vlajku z delohy, tomu rikate kultura Diky, ze jste se podepsal. Kdyby jste tohle predvedl v Kosovu, tak by jste neprezil.

P. Haraším 21.1.2019 19:35

co do toho teď taháte Kosovo? My žijeme v české republice a zde se na divadle může představit i tato hra, která některé lidi možná oprávněně pobuřuje a některé zase nechává zcela v klidu. Jak jsem psal v minulých diskusích víra se nedá urazit pokud je vírou opravdovou.

M. Pomichalek 21.1.2019 20:49

Co tim chcete rict? Ze bychom meli mit zvyky a kulturu jako v Kosovu?

I. Štípek 21.1.2019 17:59

Nechtěl bych být soudcem, který tohle bude rozhodovat. Ještě víc bych ale nechtěl být člověkem odpovědným za to, že něco takového jako ta "hra" bylo u nás inscenováno a předváděno. Tedy: máme právo, to se s tímhle sporem nějak vypořádá, ale máme taky morálku, a ohledně jejího pokřivení by měli pánové Oslzlý a Glaser pěkně zpytovat své svědomí.

A. Fafejta 21.1.2019 18:27

Jenomze prosazovat nejakou svoji predstavu o moralce nad ramec prava (zakona), trebas v otazce sexualniho chovani muzu vuci zenam (mee to), je vysadou nekterych aktivistu/ek, neziskovek, byvaji souhrne nazyvani lepsolidi. Cim je tohle moralizovani pana Duky nad ramec platnych zakonu jine?

P. Haraším 21.1.2019 19:37

morálka? koukněte na prezidenta a pak mluvte moudré řeči o morálce. Morálka je ničena dnes dvojicí Babiš Zeman a hlavně zemanovým okolím. Ne touto hrou.

M. Pomichalek 21.1.2019 20:50

Ale moralkou se prece ohaneji vsichni slusnocesi. Teda tim co oni povazuji za moralku.

A. Fafejta 21.1.2019 17:25

Nevim co a jak by vlastne mel soud dle predstav pana Duky vyhlasit v rozsudku, neznam Dukuv navrh, co vlastne po tech, ktere zaluje pozaduje? Omluvu? Nejakou financni kompenzaci..? Policie sdelila, ze k poruseni trestniho zakona nedoslo a radnice sdelila, ze to nebyl ani prestupek. Co neni zakonem zakazano, je povoleno. To je v pravnim state z hlediska obecne zavaznych pravidel zakladni teze. Rozhodnuti v konkretnich civilnich sporech podle mne obecnou platnost zakona mit nemuze, vzdy se tyka jen konkretnich stran sporu, nebo se pletu? To, ze se nekoho neco dotyka je velice siroke tema. Blondyny a policajti by se mohli soudit, ze se jich dotykaji vtipy o blondynach a policajtech. A nedavno jsem cetl, ze bacharu se dotyka kdyz jim lide rikaji bachari..

A. Reček 21.1.2019 16:23

Stejně těm tzv. divadelním borcům rozum do jejich mozku nenaskočí. Svou hloupostí zapracovali proti sobě.

J. Svoboda 21.1.2019 18:54

Borci akorát nepředpokládali, že vocasové. co ještě nedávno vykrádali kostely a mučili k smrti kněze, budou tak težce morálně dotčeni divadelní alegorií využívající postavu Ježíše.

M. Henrik 21.1.2019 19:13

A stolici máte pravidelnou? Kardinál Duka za komunistů seděl v kriminále, vy jste zřejmě tahal kačera...

A. Fafejta 21.1.2019 19:52

Za komunistu se nesmely verejne prezentovat nazory krestanu (krom verouky samotne napr. zakaz antikoncepce, potratu, rozvodu, sexu nesezdanych paru...), bylo to trestano i vezenim, ted se pro zmenu nebudou moci prezentovat nazory kritiku cirkvi?

A. Satrapa 21.1.2019 20:41

Asi znáte případ, že byl někdo uvězněn za to, že vyznával a hlásal náboženské názory. Neškodilo by takový příklad uvést.

A. Fafejta 21.1.2019 20:45

Toufar. Umucen STB.

M. Pomichalek 21.1.2019 20:55

To si snad dekate legraci. Tak napr. prazsky biskup Josef Beran, litomericky biskup Stepan Trochta, brnensky biskup Karel Skoupy, atd., atd. Staci si najit informace.

P. Huml 21.1.2019 21:26

Rušení klášterů a přesunutí celého osazenstva do komunistických lágrů...

Najdete na Lidovky.cz