16. ledna 2012 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudní znalec Mazel: Radikální pravice asi časem uspěje

Soudní znalec Michal Mazel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní znalec Michal Mazel | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Soudního znalce Michala Mazla potěšilo, že za ním začali chodit lidé, kteří se chtějí stát znalci specializovanými na extremismus. Svoji praxi přitom pověsil na hřebík, budoucnost totiž vidí temně. Pokud se bude střední třída cítit frustrovaná a někdo ji demagogicky osloví, dopadne to podle něj „hrozně blbě“.

Když ho advokát neonacistů označil za podjatého kvůli „židovskému příjmení“, pro Michala Mazla to byla poslední kapka. Rozhodl se ukončit znaleckou praxi k 31. lednu. Česká advokátní komora se od projevů rasové a náboženské nesnášenlivosti distancovala.

Mazel sám sebe označuje za optimistu, někdy na něj ale padnou chmurné vize budoucnosti. „Co se tu dělo před 60 či 70 lety - masová hnutí nenávisti, jež chtěla likvidovat na základě etnické nebo sociální příslušnosti -, to tu přece pořád je. Lidé jsou v zásadě pořád stejní,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny.

Životopis

Michal Mazel se narodil 26. května 1973. Vystudoval politologii a práva na Masarykově univerzitě.

Poté nastoupil na ministerstvo vnitra jako vedoucí analytického oddělení, v letech 2000 až 2007 byl ředitelem odboru bezpečnostní politiky.

Poté dělal do roku 2009 bezpečnostního ředitele v resortu obrany. Koncem roku 2010 se stal advokátem a též soudním znalcem specializovaným na extremismus; kvůli výpadům neonacistů ukončí znaleckou praxi letos k 31. lednu.

Podle Mazla je třeba se připravit na to, že v Česku vznikne relativně silné politické hnutí, které se bude profilovat jako radikální pravice.

„Aby si získali vliv, budou se muset oprostit od nacistické symboliky. Budou si myslet pořád totéž, jen to nebudou tak dávat najevo, budou pracovat s jiným slovníkem, s jinou technikou politického boje,“ předpovídá Mazel.

Do čela těchto nálad se ale může postavit také někdo, kdo se dosud pohyboval úplně mimo radikální nacistickou scénu.

„Dnes můžete vidět třeba senátora Jaroslava Doubravu ze Severočeši. cz, donedávna člena KSČM, který se snaží intenzivně oslovovat část voličů protiromskou rétorikou,“ připomíná advokát a dodává, že může přijít dobrý řečník nebo šikovný propagandista.

„Třeba nějaký zdatný bloger. To by mohlo fungovat, ve společnosti je k tomu potenciál.“

Případem se bude zabývat kontrolní rada

V pondělí se představenstvo České advokátní komory distancovalo od projevů národní, rasové a náboženské nesnášenlivosti, konkrétně se však ke kauze nevyjádřilo.

Postupem advokáta Petra Kočího, který u mosteckého soudu jménem své klientky vznesl námitku podjatosti vůči znalci a odůvodnil ji mimo jiné jeho židovským původem, se bude zabývat kontrolní rada komory.

Rozhovor s Michalem Mazlem najdete v příloze Právo & Justice v pondělních Lidových novinách nebo si jej můžete přečíst ve svém iPhonu či iPadu.

Tomáš Němeček, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!