13. června 2011 22:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudy nechtějí projednat odvolání konkurzní mafie

Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006 | foto: ČTK

PRAHA Vrchní soudy v Praze a v Olomouci nechtějí projednat odvolání v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky. Zatímco pražský soud se cítí podjatý, olomoucký tvrdí, že mu kauza místně nepřísluší. Spor, kdo bude případ řešit, tak musí rozhodnout Nejvyšší soud. Podle právníků hrozí, že tyto průtahy mohou pomoci obžalovaným k nižším trestům.

Informovala o tom televize Nova. V kauze, která patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví, bylo obžalováno 12 lidí. Devět lidí bylo loni odsouzeno. Padly tresty od 6,5 do devíti let.

Tři byli soudem zproštěni obžaloby. Obhájci sedmi z devíti odsouzených se proti loňskému rozsudku táborského krajského soudu odvolali.

Detaily rozsudku


Odvolání mohou projednat pouze dva vrchní soudy - pražský a olomoucký. Pražský ale říká, že kauzu soudit nemůže, protože podle jeho mluvčího Jana Fořta pořád platí podjatost. Policejní odposlechy u soudu odhalily, že jedna z hlavních postav údajného gangu, právník Vladislav Větrovec, byl v kontaktu s některými soudci právě z Vrchního soudu v Praze. Olomoucký vrchní soud zase podle jeho mluvčího Vladislava Šlapáka říká, že tento soud není místně příslušný k vyřízení podaných odvolání.

Spor, kdo bude kauzu řešit, tak musí rozhodnout Nejvyšší soud. Podle žalobců jde však o nepřijatelné průtahy, kauza totiž běží už osmý rok. "Státní zástupce je z této situace velmi nešťastný, dosažení spravedlnosti je velmi obtížné za takových okolností," řekla mluvčí pražských vrchních žalobců Irena Válová.

Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Větrovec. Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu velkého rozsahu.

Vražda expolicisty

Dále byli za účast na zločinném spolčení odsouzeni konkurzní správce Petr Tuhý na osm let, soudní znalec Martin Jurenka na sedm let a osm měsíců, podnikatelé Miroslava a Karel Melicharovi na osm let a zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Lubor Kindl na 6,5 roku.

Správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková byla uznána vinnou z porušení povinnosti při správě cizího majetku, soudce jí ale neuložil trest. Soudní znalec Pavel Hlavatý, úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša a Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo byli zproštěni obžaloby.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz