Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soudy 'přehlédly', že je nevinný. Na odškodnění čeká marně

Česko

  14:00
PRAHA - Dvacet let. Tak dlouho koňák Jan Šafránek svádí svůj soukromý boj se státní spravedlností. Nálepku sexuálního násilníka, kterou mu neprávem přisoudila česká justice, už strhnout dokázal, na omluvu a odpovídající odškodnění za své uvěznění však čeká marně. Valný posun v případu nepřineslo ani další soudní jednání.

Dvacet let svádí Jan Šafránek svůj soukromý boj se státní spravedlností. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Žaloba, ve které Šafránek po státu vymáhá 35 milionů korun za způsobená příkoří, soudkyni Markétě Jiráskové nevyhovovala. „Nároky, ze kterých je požadovaná částka sestavena, nejsou přesně specifikovány. Zároveň je například nutné předložit důkazy, že by pan Šafránek v době vazby pracoval a jaký by měl příjem,“ řekla Jirásková.

ČTĚTE TAKÉ:

V překladu to znamená, že právníci musí jednotlivě vyčíslit a odůvodnit požadovanou výši odškodného za mužův pobyt ve vazbě, za jeho uvěznění po vynesení rozsudku a za zničení jeho pověsti.

„Soudu vyhovíme, i když si myslíme, že není možné od sebe tyto nároky oddělovat,“ reagoval na požadavky Jiráskové Šafránkův advokát Petr Kočí. Loni, předtím než žaloba vůbec putovala k soudu, se snažil pro svého klienta po ministerstvu spravedlnosti vymoci odškodnění přímo. Resort však místo požadovaných milionů vyměřil jen něco málo přes 400 tisíc korun. „Částky přiznané za vazbu a za vykonaný trest odpovídají rozhodovací praxi soudů,“ oznámila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Další kolo odročeného jednání Šafránka čeká na konci února.

Černovlasý se změnil v zrzka

Do jisté míry až absurdní příběh koňáka z Hlinska u Pardubic se začal odehrávat v srpnu roku 1992. Šel si zrovna pro výplatu do firmy, kde pracoval jako noční hlídač, když mu mistr vyřídil, že se má dostavit na služebnu hlinecké policie.

Tamní kriminalisté Janovi oznámili, že je podezřelý ze znásilnění sedmnáctileté dívky. Snažil se jim vysvětlit, že si ho s někým pletou, ale marně. Pod nátlakem a bez advokáta nakonec podepsal protokol – netušíc, že se tím zároveň doznává. Až za pomoci nového právníka vzal svůj „podpis“ zpět. „Následovala řada dalších policejních chyb. Poškozené dívce třeba pana Šafránka ukázali předčasně a ona ho označila. Pachatele přitom dříve popsala jako čtyřicetiletého černovlasého muže – mému klientovi bylo v té době devatenáct a byl zrzavý,“ popsal Kočí.

Dvacet let svádí Jan Šafránek svůj soukromý boj se státní spravedlností.

Dvacet let svádí Jan Šafránek svůj soukromý boj se státní spravedlností.

Po pěti týdnech si policie, tentokrát ze Žďáru nad Sázavou, přijela pro Jana Šafránka znovu. Obvinila ho z přepadení další ženy a po výsleších odvezla do vazební věznice v Kuřimi. Koncem listopadu byla na Jana vznesena obžaloba. Soud jej následně sice prohlásil nevinným ze znásilnění mladé dívky, ale odsoudil jej za přepadení druhé ženy – na tři a půl roku vězení. Stejně šokující byl pak i rozsudek odvolacího soudu. Trest byl zmírněn na jeden rok, ovšem ne za znásilnění druhé ženy, ale té první.

Několik let Jan čekal na spravedlnost. Až v roce 2006 se jeho sestra z televize dozvěděla, že policie chytila skutečného pachatele, a zasadila se o obnovu řízení. Zprostit Šafránka viny nakonec nařídil až Nejvyšší soud. „Důkaz o nevině mého klienta byl přitom celou dobu v policejním spisu. Vyplývalo z něj, že sperma nalezené na spodním prádle poškozené dívky nemohlo panu Šafránkovi patřit. Důkaz přehlédla policie, státní zástupce i soudy. Je ovšem otázka, zda to skutečně přehlédnutí bylo,“ uzavírá Kočí.

Stáhněte si LN do iPadu už nyní

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.