Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soudy s bývalými nacisty - V Německu začne proces s už jednou souzeným dozorcem Demjanjukem

Česko

Deset nejvýznamnějších nepotrestaných nacistických válečných zločinců

John Demjanjuk (USA) Rodák z Ukrajiny, který po válce získal americké občanství, byl v roce 1988 za podíl na masovém vyvražďování Židů odsouzen v Jeruzalémě k trestu smrti. Rozsudek byl později zrušen, protože se soudu nepodařilo prokázat, zda jde skutečně Hrozného“ ně o pověstného dozorce „Ivana Hrozného z Treblinky. Po zbavení amerického občanství byl letos v květnu vydán do Německa, kde 30. listopadu začne soud, před nímž bude čelit obvinění z podílu na vraždě 27 900 lidí ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Hrozí mu až 15 let vězení.

Sándor Képíró (Maďarsko) Příslušník maďarské policie je podezírán z podílu na hromadné popravě více než 1200 civilistů v srbském Novém Sadu v roce 1942. Po válce uprchl do Argentiny, nyní žije opět v Maďarsku.

Klaas Carl Faber (Německo) Člen taj tajné služby SD v Nizozemsku byl odso odsouzen k smrti za vraždy vězňů v táborech v roce 1944. Trest m mu byl zmírněn na doživotí, ale v roc roce 1952 uprchl a zmizel, pravděp pravděpodobně v Německu.

Michail Gorškov M (Estonsko) Es Úda Údajně je zodpovědný za smrt něko několika Židů v Bělorusku. V sou současnosti je vyšetřován Esto Estonsku, dříve žil v USA, nyní míst místo jeho pobytu neznámé.

Milivoj Ašner (Rakousko) Chorvatský velitel policie se údajně aktivně účastnil pronásledování a deportací stovek Srbů, Židů a Romů. Rakousko ho odmítá vydat do Chorvatska.

Heinrich Boere (Německo) Člen komanda SS „stříbrná jedle“ zabil tři nizozemské civilisty, za což byl v nepřítomnosti odsouzen k smrti. Po válce uprchl do Německa, kde byl loni obžalován, rozsudek by měl padnout 18. prosince.

Algimantas Dailide (Německo) Coby příslušník litevské policie pomáhal za války chytat Židy, kteří byli poté popravováni. USA jej vydaly do Litvy, kde byl odsouzen. Pobyt ve vězení však podle soudu neumožňuje jeho věk a špatný zdravotní stav.

Soren Kam (Německo) Bývalý člen dánské odnože SS je viněn ze smrti dánského novináře Carla Henrika Clemmensena v roce 1943. Po válce získal německé občanství, soudy v Bavorsku jeho vydání do Dánska úspěšně brání.

Károly Zentai (Austrálie) Maďarský voják ubil v roce 1944 v Budapešti židovského mladíka Balázse, protože neměl žlutou hvězdu. V roce 1950 emigroval do Austrálie. Loni soud rozhodl o tom, že může být vydán do Maďarska.

Harry Männil (Venezuela) Člen estonského policejního sboru napomáhal chytat židovské obyvatele a komunisty. Většina z nich poté skončila násilnou smrtí. Estonská prokuratura pro nedostatek důkazů proti němu zastavila trestní stíhání.