Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromé VŠ jsou tu už deset let

Česko

Už i v případě soukromých škol můžeme začít hovořit o tom, že mají svoji historii.

Zdaleka nebude tak dlouhá a bohatá jako historie Univerzity Karlovy nebo Vysokého učení technického v Brně, nicméně v příštím roce několik škol oslaví desáté výročí od svého založení.

První soukromé vysoké školy začaly v Česku vznikat v roce 1999, kdy vstoupil v platnost zákon, který umožnil jejich zakládání. Mezi prvními vznikly Bankovní institut v Praze, Evropský polytechnický institut v Kunovicích, Vysoká škola finanční a správní v Praze a Vysoká škola hotelová v Praze.

Jako nejstarší soukromá škola bývá označována Anglo-americká vysoká škola, která navázala na tradici Anglo-American College. Ta byla založena v Praze v roce 1990 jako vysoká škola liberálního typu vyučující v anglickém jazyce a jako první soukromá instituce tohoto druhu v České republice. Akreditaci od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR nicméně dostala až v roce 2001.

Zatímco v roce 2002 studovalo na soukromých vysokých školách podle statistik ministerstva školství 8392 studentů, o rok později to bylo už 14 134. V září loňského roku zhruba stejný počet mladých lidí nastoupil jen do prvních ročníků.

Nejčetnějším oborem je ekonomika a management Dnes je v zemi už téměř padesát soukromých vysokých škol. Z toho dvě - Metropolitní univerzita Praha a Univerzita Jana Amose Komenského Praha - získaly status univerzity.

Mezi soukromými vysokými školami převládají ty, které nabízejí ekonomické, humanitní a technické obory studia. Početně méně zastoupenými jsou právnické a pedagogické směry. Pouze dvě soukromé vysoké školy poskytují vzdělání v oboru medicíny. Dvě školy se věnují uměleckému zaměření: Literární akademie - Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

Obor Ekonomika a management je nejčastějším oborem, který lze na soukromých vysokých školách studovat.

Nejnovější soukromou vysokou školou je Institut Franka Dysona realitní vysoká škola, která čerstvým maturantům nabízí bakalářské obory realitní makléř, a to jak v denním, tak i v kombinovaném studiu. Na školu lze podávat přihlášky do 1. června, školné je 25 tisíc korun za semestr a výuka bude probíhat v Praze a v Brně.

Šance na přijetí jsou na soukromých školách mnohem vyšší než na veřejných fakultách, někde dokonce přijímají všechny, kteří se ke studiu přihlásí. Neplatí to ale o Literární akademii, kam se při posledních přijímacích zkouškách do prvního ročníku dostalo pouze 73 uchazečů ze 119 a o Vysoké škole aplikovaného práva v Praze. Tam se dostalo 68 procent z těch, kdo se zúčastnili přijímacího řízení.

Největšími školami - alespoň co do počtu přijímaných studentů do prvních ročníků - jsou obě soukromé univerzity, dále Vysoká škola finanční a správní a Vysoká škola obchodní (VŠO), obě v Praze. Metropolitní univerzita loni přijala 1120 nových studentů, Komenského univerzita pak 1937. Studium na Vysoké škole finanční a správní nastoupilo 1207 prváků a na VŠO se zapsalo 912 nových studentů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
Key account manager

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč

Mohlo by vás zajímat