130 let

Soukromé VŠ jsou tu už deset let

Česko

Už i v případě soukromých škol můžeme začít hovořit o tom, že mají svoji historii.

Zdaleka nebude tak dlouhá a bohatá jako historie Univerzity Karlovy nebo Vysokého učení technického v Brně, nicméně v příštím roce několik škol oslaví desáté výročí od svého založení.

První soukromé vysoké školy začaly v Česku vznikat v roce 1999, kdy vstoupil v platnost zákon, který umožnil jejich zakládání. Mezi prvními vznikly Bankovní institut v Praze, Evropský polytechnický institut v Kunovicích, Vysoká škola finanční a správní v Praze a Vysoká škola hotelová v Praze.

Jako nejstarší soukromá škola bývá označována Anglo-americká vysoká škola, která navázala na tradici Anglo-American College. Ta byla založena v Praze v roce 1990 jako vysoká škola liberálního typu vyučující v anglickém jazyce a jako první soukromá instituce tohoto druhu v České republice. Akreditaci od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR nicméně dostala až v roce 2001.

Zatímco v roce 2002 studovalo na soukromých vysokých školách podle statistik ministerstva školství 8392 studentů, o rok později to bylo už 14 134. V září loňského roku zhruba stejný počet mladých lidí nastoupil jen do prvních ročníků.

Nejčetnějším oborem je ekonomika a management Dnes je v zemi už téměř padesát soukromých vysokých škol. Z toho dvě - Metropolitní univerzita Praha a Univerzita Jana Amose Komenského Praha - získaly status univerzity.

Mezi soukromými vysokými školami převládají ty, které nabízejí ekonomické, humanitní a technické obory studia. Početně méně zastoupenými jsou právnické a pedagogické směry. Pouze dvě soukromé vysoké školy poskytují vzdělání v oboru medicíny. Dvě školy se věnují uměleckému zaměření: Literární akademie - Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

Obor Ekonomika a management je nejčastějším oborem, který lze na soukromých vysokých školách studovat.

Nejnovější soukromou vysokou školou je Institut Franka Dysona realitní vysoká škola, která čerstvým maturantům nabízí bakalářské obory realitní makléř, a to jak v denním, tak i v kombinovaném studiu. Na školu lze podávat přihlášky do 1. června, školné je 25 tisíc korun za semestr a výuka bude probíhat v Praze a v Brně.

Šance na přijetí jsou na soukromých školách mnohem vyšší než na veřejných fakultách, někde dokonce přijímají všechny, kteří se ke studiu přihlásí. Neplatí to ale o Literární akademii, kam se při posledních přijímacích zkouškách do prvního ročníku dostalo pouze 73 uchazečů ze 119 a o Vysoké škole aplikovaného práva v Praze. Tam se dostalo 68 procent z těch, kdo se zúčastnili přijímacího řízení.

Největšími školami - alespoň co do počtu přijímaných studentů do prvních ročníků - jsou obě soukromé univerzity, dále Vysoká škola finanční a správní a Vysoká škola obchodní (VŠO), obě v Praze. Metropolitní univerzita loni přijala 1120 nových studentů, Komenského univerzita pak 1937. Studium na Vysoké škole finanční a správní nastoupilo 1207 prváků a na VŠO se zapsalo 912 nových studentů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás