Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soupeř byl o dvě hlavy vyšší

Česko

PRAHA Jako hráč cestoval mezi pražskými kluby. Jiří Pešek (83) nastřílel v lize 151 gólů za Bohemians, Spartu, Slavii a Motorlet. Jako trenér se z někdejšího reprezentanta stal větší světoběžník. Působil v Řecku, Finsku i Norsku. V letech 1993 až 1994 se pak pokoušel zvednout úroveň indické reprezentace.

* LN Jak jste se k nezvyklému angažmá dostal?

Na svaz tehdy přišel požadavek a dostal jsem pověření od tehdejšího předsedy Václava Jíry, abych vyrazil. Přijel jsem tam na Nehru Gold Cup, což je tam velký turnaj, a pak dostal i první půlroční smlouvu.

* LN Co jste se snažil hráče nejvíc naučit?

Říkal jsem jim, aby zpřesnili a zpomalili hru. Šlo o to, srovnat mužstvo dohromady. Staral jsem se ale i o mladší reprezentační týmy. Dali mi tam třeba přes 20 hráčů a zjistil jsem, že třeba šest sedm z nich tam nemá co dělat. Tak mi poslali další.

* LN V čem měli indičtí fotbalisté největší rezervy?

Hráčů je tam málo na to, kolik má Indie obyvatel. Techniku třeba i zastali, ale jejich problémem je výška. Nejvyššího v týmu jsme tam měli brankáře, ten měřil jen 172 cm. Když jsme hráli s Finy, tak všichni byli o dvě hlavy vyšší. Žádné velké porážky jsme ale nesbírali, skoro vždycky jsme soupeři nestačili jen o fous.

* LN Jak na tom byli Indové s disciplínou?

Velmi ukáznění, v tom nebyl problém. Byl jsem tam absolutní pán nad fotbalem. Co jsem řekl, to platilo. Nikdo mi tam do trénování nemluvil.

* LN Jaké má fotbal v Indii postavení v porovnání s ostatními sporty?

Kriket je tam jednička, jede všude a pořád. Potom se situace liší stát od státu. V některých vůbec fotbal neexistuje, někde hráli třeba vlastní ligu. Problém byl i s dorozumíváním. Je tam tolik různých nářečí, že spolu reprezentanti museli mluvit anglicky, jinak by si nerozuměli.

* LN Vnímal jste, že o fotbal mají fanoušci v Indii zájem?

Vůbec se tam nevybíraly peníze za vstupné. Těch zápasů jsme doma stejně moc nehráli, jen nějakou přípravu. Ale třeba na Nehru Cup přišlo jednou i 80 tisíc lidí. Na kvalifikační turnaje jsme jezdili mimo Indii.

* LN Jak je to s popularitou místních fotbalistů? Uplatnili se v showbyznysu jako třeba kriketové hvězdy?

Jeden z mých hráčů skutečně udělal kariéru ve filmu. V Bollywoodu nehrál fotbalistu, ale gangstera.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...