Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historický milník. Piráti jsou první stranou, která bude mít ve sněmovně sourozence

Olga Richterová (vpravo), Mikuláš Ferjenčík (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Richterová (vpravo), Mikuláš Ferjenčík (vlevo). | foto: Archiv Mikuláše Ferjenčíka

PRAHA Uplynulé víkendové volby přinesly unikát. Do Poslanecké sněmovny poprvé v historii usednou sourozenci, kteří byli zvoleni za jeden politických subjekt. Jsou jimi piráti Mikuláš Ferjenčík a jeho o dva roky starší sestra Olga Richterová, které do dolní komory Parlamentu dopomohlo kroužkování.

Dosud jedinými sourozenci ve sněmovně byli na přelomu tisíciletí bratři Karel a Vojtěch Vymětalové. Ti však během společného působení reprezentovali jiné stranické barvy.

Starší Karel (72) byl na moravskoslezské kandidátce KSČM zvolen již v roce 1996 a v poslaneckém křesle setrval deset let. Vojtěch (68) uspěl v červnu 1998 coby sociální demokrat z Jihomoravského kraje. Ve sněmovně strávil jedno volební období.

Ještě nikdy se ovšem nestalo, že by v dolní komoře usedli sourozenci kandidující za jednu stranu. „Nevybavuji si, že by byli v jednom poslaneckém klubu. Vymětalové byli každý za jiný, to bylo zvláštní,“ sdělil serveru Lidovky.cz Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru orgánu. Podotkl, že v právě končícím období ve sněmovně působili otec Vojtěch (KSČM) a syn Petr (Úsvit) Adamové. Ani jeden letos neuspěl.

Piráti, ustavující schůze klubu.
Poslanci Pirátské strany vystoupili 22. října v Praze na tiskovém briefingu po...

Mikuláš Ferjenčík (30) a Olga Richterová (32) jsou jedni z dvaadvaceti nových zákonodárců, kteří do Parlamentu dopluli pod pirátskou vlajkou. Pocházejí z Choltic na Pardubicku, společně - ještě se svým dalším bratrem - ale bydlí několik let v Praze, dokonce v jedné ulici. Zatímco Ferjenčík byl lídrem partaje v rodném Pardubickém kraji, Richterová kandidovala v hlavním městě až ze čtvrtého místa. Do sněmovny ji tak vynesly preferenční hlasy voličů.

„Rodiče to ještě nerozdýchali“

„Už před samotnými volbami jsme si uvědomovali, že ta možnost existuje. Občas jsme si z toho dělali legraci a tipovali, komu z nás by to mohlo vyjít,“ vylíčil Ferjenčík serveru Lidovky.cz s tím, že oba mají velkou radost.

Se sestrou prý mají velmi dobrý vztah, navzájem se podporují, pomáhají si, za což vděčí hlavně rodičům, kteří jim fandí. „Mamka nás úplně enormně podporuje. Táta je docela konzervativní, je z toho trochu v rozpacích, asi se trochu bojí, jak to ustojíme. Ještě to úplně nerozdýchali.“

Poslanci Pirátské strany vystoupili 22. října v Praze na tiskovém briefingu po...

Olga Richterová a Mikuláš Ferjenčík se Zápisem o ustanovení poslaneckého klubu.

Ferjenčík do České pirátské strany vstoupil hned na jejím začátku v roce 2009, kdy teprve vznikala. „Jsme z politicky aktivní rodiny. Táta zakládal občanské fórum v Týně nad Vltavou, pak byl komunální zastupitel v Cholticích, takže politika u nás nebyla tabu, naopak se o ní u oběda mluvilo,“ uvedl pražský zastupitel. Sestra podle jeho slov od počátku straně fandila. Přidala se k ní před třemi lety kvůli komunálním volbám na Praze 10.

Mikuláš Ferjenčík se v pražském zastupitelstvu věnuje převážně oblasti územního plánování. Studoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Fakultě strojní ČVUT a vystudoval Fakultu humanitních studií UK. Od února 2013 do srpna stejného roku působil jako koordinátor dobrovolníků v protikorupční kampani Rekonstrukce státu.

Jeho sestra Olga Richterová je opoziční zastupitelkou na Praze 10 za koalici Vlasta. Vystudovala překladatelství a tlumočnictví na Univerzitě Karlově. Založila občanské sdružení Zaostřeno na desítku. Příležitostně publikuje, mezi lety 2012 až 2013 byla členkou Syndikátu novinářů.

Ostře sledovaný byl před letošními volbami i souboj dvojice Okamurů. Zatímco předseda SPD Tomio se do Poslanecké sněmovny s přehledem dostal, jeho starší bratr Hayato ze šesté příčky pražské kandidátky KDU-ČSL nikoliv.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...