130 let

Soused brání vjezdu na můj pozemek

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Stavím rodinný dům, ke kterému se mohu dostat jen po cestě, která patří jednomu starousedlíkovi. Zřejmě jsem mu ale nepadl do oka, takže mi do cesty staví zátarasy a vyhrožuje. Jinou možnost vjezdu nemám. Poradíte mi, jak se mohu bránit nebo co dělat? Vaše rady

Pokud bylo vydáno stavební povolení, musí tam být možnost přístupu. Tak jezděte tudy...

PC Stavební úřad nesmí vydat územní souhlas s umístěním stavby, pokud není k plánované stavbě zajištěn přístup z veřejné komunikace nebo přes vlastní pozemek. Případně musí mít stavebník jako oprávněný uzavřenou smlouvu o zřízení věcného břemene s právem chůze a jízdy na pozemku jiného vlastníka, který je potom povinný pohyb po svém pozemku strpět.

Stavitel měl mít tyto věci vyřízené před podáním žádosti o vydání stavebního povolení a je neobvyklé, že to povolení dostal.

Pavel To jste nevěděl dříve, že nemáte k pozemku přístup? Skutečně považujete za normální vynucovat na sousedech projíždění přes jejich pozemek? Člověče, vy jste tedy nátura...

dh Starousedlíkovi se nedivím, taky nesnáším ty novousedlíky a zbohatlíky, kteří se cpou z města na venkov a dělají nám tu čurbes.

Karel V.

Pokud nemáte jinou možnost, pročtěte si vyvlastňovací zákon, přístup a příjezd na pozemek je zde definován jako veřejný zájem (i vedení inženýrských sítí), a tedy lze uplatnit vyvlastnění. Bude to ovšem dlouhé, nechutné řízení, a jestli je soused teď proti vám, po tomhle řízení to lepší nebude. Navíc je možné se proti rozhodnutí odvolat a pak je ještě napadnout soudně. Pečlivě rozvažte, zda není jiná možnost.

Míla

Jak to vidí Bydlení LN

Jak čtenáři správně ve svých radách píší, příjezd ke stavbě musí být vyřešen už před vydáním stavebního povolení. Takže je nepravděpodobné, že by bylo vydáno bez toho, aniž by bylo jasné, jak se k pozemku dostanete.

„Pokud se jedná opravdu o jedinou přístupovou cestu, pak by vám měl její majitel přístup ke stavbě umožnit. Pokud byste cestu využíval jen proto, že je to například kratší než po příjezdové komunikaci, pak doporučuji sepsat dohodu. V té se stanoví, po jak dlouhou dobu se bude po cestě jezdit nebo jaké sankce hrozí za nedodržení podmínek,“ říká advokátka Dagmar Raupachová. Mnohé nedorozumění ale lze vyřešit tím, že si se sousedem sednete a situaci si v klidu vysvětlíte. Obrátit se na soud je opravdu až ta poslední možnost, jak se svého práva domoci.

PŘÍŠTÍ OTÁZKA

Ruší mě hlasité pozdní bouchání o zábradlí, kterým se svolávají místní drbny.

Bydlím ve 2. patře panelového domu a nade mnou žije paní, která když si chce v noci povídat se sousedkou, tak bouchá klackem o její zábradlí. Bouchání mě ale vzbudí a já pak nemohu usnout a jsem ráno unavená. Když paní slušně poprosím, tak argumentuje tím, že do 22 hodin si může dělat, co chce. Nevím, co dělat.

Své dotazy kolem bydlení můžete zasílat na e-mail jitka. trnkova@lidovky.cz. Odpovědi a rady vám poskytneme nejen my ve spolupráci s odborníky, ale také čtenáři pomocí internetového diskusního fóra.

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/poradny

  • Vybrali jsme pro Vás