Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soused jim zachránil život a málem přišel o svůj vlastní

Česko

DĚTŘICHOV Krutě si voda pohrála s osudem manželů Brabcových. Na sever Čech, do sedmisethlavého Dětřichova, se tito šedesátníci přistěhovali teprve před půl rokem. Loni v listopadu si v malebné vísce ve Frýdlantském výběžku koupili dům za peníze, které utržili z prodeje panelákového bytu v Liberci.

„Manžel měl vážné problémy se zdravím. Lékař mu doporučil čerstvý vzduch a pohyb, tak jsme se přestěhovali sem. Nadchla nás tady krásná příroda,“ popisuje Božena Brabcová. Uplynulým víkendem idylka skončila. Valící se voda strhla manželům základy domu, ohromnému náporu odolalo pouze torzo prvního patra.

„Nešlo stihnout nic. Odvezl jsem auto na kopec, a když jsem se vracel, už jsem se brodil ve vodě po pás,“ vypráví pan Brabec. Jeho žena a tchyně se mezitím šplhaly do horního patra domu, aby se vyhnuly vodní vlně. „Už jsme se pomalu smiřovaly s tím, že je s námi amen,“ tvrdí žena.

Spasil je až soused, který duchapřítomně podal do okna žebřík a pomohl jim dostat se do bezpečí. Sám však málem na boj s živlem doplatil. Proud ho strhl do vody a unášel pryč. Podařilo se mu zachytit o strom, ale musel čekat tři hodiny, než jej z vody vytáhli hasiči. Muž skončil s infarktem na jednotce intenzivní péče v liberecké nemocnici.

Škody na majetku mezitím sčítají i Brabcovi. Dům ještě nestihli ani pojistit. „Nemáme teď vůbec nic. A na to, začít znova, jsme už staří,“ dodává žena plačky.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?