9. dubna 2017 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnikatel v Petřvaldu ‚vyřešil‘ sousedský spor střelbou a snahou zapálit dům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Střelba (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelba (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PETŘVALDSKO Sousedské spory vyvrcholily v sobotu odpoledne v Petřvaldu na Karvinsku střelbou. Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel postřelil nelegálně drženou zbraní o devět let staršího souseda, pak se pokusil sám zabít. Oba jsou těžce zranění a v péči lékařů ostravské fakultní nemocnice. Policie případ vyšetřuje jako pokus o vraždu a nedovolené ozbrojování, řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Podle policie podnikatel několikrát vystřelil na auto, ve kterém od svého domu odjížděl soused s manželkou. „Následně ještě polil prostor u domu poškozených hořlavinou a látku zapálil. Pak podezřelý obrátil zbraň proti sobě a vystřelil,“ popsala mluvčí incident.

Oba muži utrpěli těžká poranění a byli v ohrožení života. Nyní jsou v ostravské fakultní nemocnici. „Jejich stav je vážný,“ řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Podnikatel, který střílel, utrpěl poranění hlavy. Při příjezdu záchranářů byl sice při vědomí, ale v ohrožení života. Jeho starší soused utrpěl poranění hrudníku a pánve. „I on se nacházel ve stavu ohrožujícím život a bylo nutno u něj provést neodkladná život zachraňující opatření. Následně jej letečtí záchranáři přepravili vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Střílející muž neměl v obci podle informací dobrou pověst. Do Petřvaldu se přistěhoval před několika lety. Postavil si tam honosnou rezidenci. Ale bez potřebných povolení. Plot postavil na pozemku, který mu nepatřil. Kanalizaci do systému napojil načerno. Právě toto byly hlavní důvody sporů mezi ním a sousedy.

Starosta Petřvaldu Jiří Lukša řekl, že spory o legalizaci černé stavby momentálně řeší soud, popřípadě stavební úřad. „V současné době je u soudu realizace přístupové cesty, aby majitel v načerno postavené nemovitosti získal dodatečné povolení stavby, bude potřebovat souhlas všech tří dotčených sousedů,“ uvedl starosta. Dodal, že s ohledem na problematické chování podnikatele a jeho časté konflikty a spory se sousedy, je toto nereálné. „Policie a náš přestupkový úřad evidují desítky podnětů podaných sousedy na tohoto podnikatele,“ uvedl starosta. Dodal, že podle něj za střelbou není tak přímo spor o legalizaci černé stavby, ale právě chování podnikatele a naschvály, které sousedům dělal.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz