Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soutěž pro mladé autory v angličtině

Česko

  9:53
PRAHA - Podpořit zájem o literaturu a zároveň o studium angličtiny - to je cíl mezinárodní Ceny mladých autorů IMPAC, která právě startuje svůj první ročník v České republice.

Předseda poroty Ceny mladých autorů, spisovatel Arnošt Lustig. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Spolupořádají ji poradenská společnost IMPAC, Lidové noviny a První obnovené reálné gymnázium v Praze.

Soutěž byla vyhlášena ve třech kategoriích - do 15 let, do 17 let a do 19 let. Úkolem soutěžících je sepsat esej v angličtině v maximálním rozsahu 1500 slov. Tématem letošního roku byl zvolen „Cizinec“.

Příspěvky zasílejte jako přílohu do 31. března na e-mailovou adresu: impac@porg.cz

„Téma jsme zvolili proto, že angličtina je dnes ,jazykem cizinců‘ - je dominantním jazykem mezinárodní komunikace,“ vysvětluje šéfredaktor LN Veselin Vačkov.

„Předpokládáme, že každý ze soutěžících je právě díky angličtině v kontaktu s cizincem - učitelem či kamarádem - anebo zažil na vlastní kůži, co to znamená ,býti cizincem‘,“ dodává.

Návštěva Dublinu jako odměna
Vítězové jednotlivých kategorií získají finanční odměnu ve výši deseti tisíc korun, absolutní vítěz pak bude pozván, společně s dalším rodinným příslušníkem, na slavnostní vyhlášení Mezinárodní dublinské literární ceny IMPAC.

 

Pišme Hemingwayovým jazykem, říká předseda poroty Ceny mladých autorů, spisovatel Arnošt Lustig.


Při této příležitosti se bude moci setkat s autorem vítězného románu a také se zúčastnit literárních seminářů pořádaných dublinskou Trinity College, kde studoval pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Samuel Beckett, dále prohlídky Dublinu a okolí a setkání s vítězi z dalších zemí.

Předsedou poroty Ceny mladých autorů IMPAC se stal Arnošt Lustig, český prozaik, který v době exilu vyučoval na washingtonské univerzitě. Známé jsou jeho knihy Démanty noci, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou či Krásné zelené oči. Dalšími členy poroty jsou Petr Fantys, profesor anglického jazyka na Prvním obnoveném gymnáziu v Praze, a Lawrence Hrubes, vyučující na International School of Prague.

The IMPAC Czech Young Writers Award

Cena byla vyhlášena ve třech kategoriích:
- A do 15 let
- B do 17 let
- C do 19 let

Úkolem je napsat nejméně 1500 slov na téma 'Cizinec'

Příspěvky zasílejte jako přílohu do 31. března na e-mailovou adresu: impac@porg.cz

Slavnostní vyhlášení proběhne 25. května v Praze

Vítězové jednotlivých kategorií obdrží cenu ve výši 10 000 korun, absolutní vítěz bude navíc pozván, společně s rodinným příslušníkem, na vyhlášení Mezinárodní literární ceny IMPAC v červnu v irském Dublinu

Více informací najdete na internetové adrese: www.porg.cz/impac

Soutěž o Cenu mladých autorů IMPAC se poprvé uskutečnila v americkém státě Connecticut. Následně se rozšířila do Thajska, Malajsie a Finska. Společně s prvním ročníkem v České republice se rovněž připravuje zahájení soutěže v Polsku a Ruské federaci. Snahou této ceny je ohodnotit umění písemně se vyjadřovat a rovněž schopnost komunikace v angličtině.

Odnož velké ceny
Cena mladých autorů je odnoží prestižní Mezinárodní dublinské literární ceny IMPAC (International IMPAC Dublin Literary Award). Ta byla poprvé udělena v roce 1996, a letos tak bude znám již dvanáctý vítěz. Vznikla na základě podnětu dublinského primátora Gaye Mitchella, který našel odezvu u Jamese B. Irwina, prezidenta firmy IMPAC, jež má právě v irském hlavním městě své evropské sídlo.

Mezinárodní dublinská literární cena IMPAC může být udělena jakémukoliv románu, jedinou podmínkou je jeho překlad do angličtiny. Nominované romány jsou každoročně předkládány sto padesáti knihovnami z celého světa. Cílem této soutěže je ocenění přínosu literatury v kultivování společnosti a šíření kvalitní literatury autorů z různých kultur a zemí.

Ocenění, s nímž je spojena odměna sto tisíc euro, si díky románu Srdce tak bílé odnesl populární španělský prozaik Javier Marías, za román Elementární částice francouzský kontroverzní autor Michel Houellebecq či loňský nositel Nobelovy ceny za literaturu, turecký prozaik Orhan Pamuk za román Mé jméno je červená. Orhan Pamuk je spolu s Václavem Havlem mezi pozvanými hosty letošního ročníku.

The IMPAC Czech Young Writers Award Cena byla vyhlášena ve třech kategoriích: - A do 15 let - B do 17 let - C do 19 let * Maximálně 1500 slov na téma „Cizinec“ * Příspěvky zasílejte jako přílohu do 31. března na e-mailovou adresu: impac@porg.cz * Slavnostní vyhlášení proběhne 25. května v Praze * Vítězové jednotlivých kategorií obdrží cenu ve výši 10 000 korun, absolutní vítěz bude navíc pozván, společně s rodinným příslušníkem, na vyhlášení Mezinárodní literární ceny IMPAC v červnu v irském Dublinu * Více informací na internetové adrese: www.porg.cz/impac

Autor: