„Viděli jsme subverzi a myslím si, že ji bohužel uvidíme i v budoucnu, včetně násilných činů na území aliančních zemí a Evropské unie. Doufejme, že ne na našem území, nebo že to bude jenom v omezené míře a že se ruské straně nepodaří dosáhnout toho, co by si přála,“ prohlásil v pondělí Pojar na mezinárodním semináři o ruské (a dříve sovětské) subverzní, tedy podvratné činnosti proti Evropě.
Jsme svědky globalizace zla, řekl šéf BIS
Šéf BIS Michal Koudelka varoval před globalizací zla v podání Ruska, Íránu, KLDR a Číny. Vystoupil stejně jako Pojar na konferenci, která se uskutečnila pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 a předsedy výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka z ODS a ve spolupráci s Ukrajinským institutem v Praze.
„Ukrajinci bojující proti ruské armádě nám kupují čas,“ prohlásil šéf civilní kontrarozvědky. Pokud bude Ukrajině napadené Ruskem vnucen mír v podobě, která bude pro Ukrajinu nespravedlivá, vzroste podle Koudelky chuť Ruska vstoupit i do přímé konfrontace se Západem.
„Jsme svědky globalizace zla,“ řekl šéf BIS a poukázal na spolupráci Ruska s Íránem, KLDR a Čínou. Írán dodává kremelskému režimu drony pro válku, kterou rozpoutal v Ukrajině, s komunistickou severní Koreou si ruský diktátor Vladimir Putin dojednal vyslání tisíců vojáků na pomoc agresorovi. „Při formování této osy zla hrají ruské zpravodajské služby velkou roli,“ řekl Koudelka.
Technologiemi podporuje Rusko i Čína, která se zároveň připravuje na konflikt s Tchaj-wanem, do kterého by se podle Koudelky zapojily i Spojené státy americké. „Jsme svědky jevu, který je velmi závažný,“ řekl šéf BIS.
Ruské tajné služby se také už nyní podle Koudelky připravují na situaci skončení války na Ukrajině. Mohou se pokusit ji využít k tomu, aby se počty ruských diplomatů či novinářů v zahraničí vrátily na dřívější hodnoty, které se v Česku zásadně snížily po odhalení zapojení Ruska do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích a po invazi na Ukrajinu. Mezi ruskými diplomaty v Česku byla podle BIS řada důstojníků tajných služeb.
„Představitelé Ruska a jejich spojenci u nás budou mluvit o ekonomické diplomacii, cenách energií a surovin, nutnosti udělat tlustou čáru za minulostí a tak dále,“ řekl Koudelka. Česko na to musí být podle šéfa BIS připravené a umět takovým snahám čelit.
Sabotáž v garážích na Klíčově
Jan Paďourek, vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání ministerstva vnitra, jako příklad sabotážní akce, kterou se podařilo zmařit, zmínil případ z garáží dopravního podniku v Praze 9, kde v červnu šestadvacetiletý Kolumbijec polil autobus benzinem. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí.
Premiér Petr Fiala dříve řekl, že se prověřuje podezření ze zapojení ruských tajných služeb do této akce. Ředitel BIS Koudelka uvedl, že existuje důvodné podezření, že útok byl součástí hybridní války, kterou vede Rusko proti evropským zemím podporujícím Ukrajinu.
„Je to dlouhodobá strategie protivníka,“ řekl na semináři Paďourek. Sabotážní akce ruských tajných služeb jsou podle něj bezohledné a počítají s tím, že mohou způsobit velké materiální a lidské ztráty.
„To, čeho jsme aktuálně svědky, je promyšlená strategie Kremlu, který je připravený na maximální eskalaci,“ uvedl Paďourek. Rusko přitom podle předchozích zkušeností ví, že eskalace nevyvolá přiměřenou reakci. „A právě s touto slabostí Kreml počítá,“ dodal. Jde podle něj o promyšlenou dlouhodobou strategii protivníka s cílem destabilizovat naši společnost.
Západ podle něj musí odstranit mentální blok, který mu brání přepnout se alespoň do režimu aktivní obrany. „Jsme v přímé konfrontaci s nepřítelem, který je již mezi námi. Každý den prodlení znamená další příležitost pro ty, kteří chtějí destabilizovat naši společnost,“ řekl Paďourek.
Pojar: Musíme spolupracovat i s některými protivníky, aby nebyli spojenci Ruska
„Musíme spolupracovat mezinárodně s našimi spojenci, dokonce možná i s některými našimi protivníky, tak, aby nebyli spojenci Ruska a byli blíže nám,“ doporučil na semináři poradce předsedy vlády Petra Fialy pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Lépe podle něj musí spolupracovat i domácí tajné služby a další instituce. „Myslím si, že jako Češi máme v sobě a naší DNA více té fachidiocie, že máme koňské klapky na očích, a že jednotlivé instituce dostatečně nespolupracují mezi sebou,“ uvedl Pojar.
Máme se podle něj učit v Izraeli. „Islamistický terorismus naučil a donutil izraelské zpravodajské služby a další instituce izraelského státu výrazně více spolupracovat, než tomu bylo předtím,“ řekl Pojar, který byl dříve velvyslancem v Izraeli.
V raketách i dronech, které zabíjejí na Ukrajině, jsou i součástky západní výroby
Na semináři vystoupili také tři představitelé tajných služeb Ukrajiny. Při jejich vystoupení musely televizní kamery ze sálu a novináři nesměli ani fotit.
Klíčové pro úspěch Ukrajiny je podle vystoupení zástupce tajné služby SBU důsledné dodržování sankcí proti Rusku. Dodnes totiž podle něj Ukrajinci nacházejí v raketách a dronech, které zabíjejí občany Ukrajiny, součástky ze západních států, které se hlásí k sankcím. „Každý, kdo je prodal, si namastil kapsu na životě Ukrajinců,“ řekl. „Ruský útok bude pokračovat, dokud bude mít Kreml zdroje a finance,“ zdůraznil zástupce SBU.
Jaryna Jasynevyč, předsedkyně správní rady organizace All-Ukrainian Forum for Democracy (DEMFORUM), jako příklad toho, jak funguje šíření ruské propagandy, zmínila snahu předvést na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu dokumentární film Rusové ve válce o vojácích agresora. Po protestech se festival rozhodl všechny projekce filmu, který natočila kanadská dokumentaristka ruského původu Anastasia Trofimova, zrušit.
„Současný ruský režim je kriminální,“ řekl na semináři Otakar Foltýn, řekl vládní koordinátor strategické komunikace státu. Ruský mužik podle něj představiteli země, ať je to car, generální tajemník nebo prezident, odpustí libovolnou krutost či počet obětí.
Jediná věc, kterou mu neodpustí, je podle Foltýna slabost, a proto Rusko nikdy samo nepřestane bojovat, protože ruskou společnost plně ovládl kult války.