Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sovětská verze dějepisu? Ať dá tajná policie od výuky ruce pryč, volá Klaus před ‚grilováním‘ ministra

Předseda sněmovního výboru pro školství Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda sněmovního výboru pro školství Václav Klaus mladší. | foto: František VlčekMAFRA

PRAHA Sada otázek bude ve středu mířit na ministra školství Roberta Plagu (ANO) při jednání sněmovního výboru pro školství. Zákonodárci budou chtít slyšet ujištění, kdo má hlavní slovo při tvorbě učebnic dějepisu a historie. A že tímto garantem nejsou tajné služby. Poslanci si ministra pozvali kvůli poslední výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž zpravodajci zmínili způsob výuky moderních dějin. Ministr se k tomuto tématu navíc sešel s ředitelem BIS.

„Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil. Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození),“ zní krátká poznámka pod čarou na straně sedm výroční zprávy, v níž BIS zmapovala rok 2017.

Zmíněný podotek spustil v určitých kruzích poprask, v první řadě se ozvali  někteří politici. Postřeh BIS k výuce moderních dějin odsoudili. Podle nich je to nepřípustný zásah zpravodajců do sféry, v níž se vůbec nemají pohybovat. Rozčarování kritiků přiživil i ministr školství Robert Plaga (ANO), který se kvůli poznámce zpravodajců potkal v půli ledna s ředitelem BIS Michalem Koudelkou.

„Schůzka s ředitelem BIS jenom potvrdila, že v této době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření dostatečného prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin. Měl by to být také jeden z cílů revize rámcových vzdělávacích programů (nástupce školních osnov, pozn. aut.),“ prohlásil po setkání s šéfzpravodajcem ministr školství. 

‚BIS do výuky nic není‘

Dostaveníčko obou mužů nenechal bez odezvy Výbor pro vědu, vzdělávání, kulturu mládež a tělovýchovu. Vyzval ministra, aby se zúčastnil jeho nadcházejícího jednání. Výbor se sejde 6. února. „Vliv bezpečnostních služeb na výuku, učebnice a vzdělávací programy,“ zní název bodu, v němž se zákonodárci tématem proberou. Na diskusi je vyčleněná hodina. Je třeba dodat, že se využije i pro rozmluvu o schvalovacích doložkách pro učebnice.

„Chci se pana ministra zeptat, zda školní osnovy či učebnice jsou v gesci ministerstva školství či bezpečnostních složek,“ avizoval pro Lidovky.cz předseda výboru Václav Klaus, s čím se na Plagu obrátí. Podle jeho přesvědčení je správná pouze jediná odpověď. „Dle mého názoru do celé věci, školství a výuky, BIS nic není. Učebnice dějepisu schvalují renomovaní historikové, rozhodně ne poručíci od tajné policie,“ dodal.

Přestože spolu ministr Plaga a první muž BIS zasedli k jednacímu stolu, resort vliv tajných služeb na učivo vylučuje. Schůzku naopak interpretuje jako snahu ministra o vysvětlení situace. „Když BIS v prosinci prezentovala svou zprávu, ministr Plaga se k ní stavěl velmi rezervovaně. Již tehdy avizoval, že se bude chtít s ředitelem BIS sejít a zjistit, z jakých zdrojů se při tvorbě této zprávy vycházelo,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí resortu Aneta Lednová.  

Ministr školství Robert Plaga.
Václav Klaus mladší je předsedou sněmovního výboru pro školství.

„Není důvod, aby se zpráva BIS na Rámcovém vzdělávacím programu jakkoliv projevila,“ ujistila mluvčí. Původně se předpokládalo, že program po revizi vejde v platnost už na podzim. Tento termín ale mluvčí nepotvrdila. „Prioritou pana ministra je především vytvořit kvalitní podobu programu. Chce rovněž celý proces otevřít veřejnosti, aby se k tvorbě obsahu vzdělávání mohl vyjádřit každý, kdo o to bude mít zájem,“ podotkla.

BIS poznámku myslela jako varování

Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost

Poznámka pod čarou ve výroční zprávě BIS za rok 2017 (zpráva zde) se vázala k pasáži, v níž se mluví o ruské hybridní válce, v které je cílem i Česká republika.
Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil. Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození). Trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny (Orwell: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá minulost.), tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie,“ zní celý postřeh.

BIS o své poznámce nyní mluví jen jako o varování. Odmítá interpretaci, že by se tím snažila vstupovat do výuky. „Vzhledem k tomu, že téma rozsahu výuky moderních dějin považujeme skutečně za závažné téma a riziko s dopadem v budoucnosti, tak si za varováním stojíme. Připouštíme ovšem, že formulace mohla být precizněji napsaná,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha. 

„O obsahu výuky jsme nikdy nemluvili, nepsali ani s nikým nejednali,“ ujišťuje pak. BIS se po dílčím upozornění stala předmětem velkého kritického zájmu proruských informačních webů. I z toho soudí, že její postřeh byl na místě. „Existují síly, kterým vyhovuje současný stav, kdy z oficiálních průzkumů vyplývá, jak tristní znalosti o moderních dějinách v souvislostech dnes studenti mají,“ poznamenal Šticha. 

Ke zmínce BIS o převažující sovětské verzi při výuce moderních dějin se přitom prakticky nikdo z oboru nepřihlásil. „Vyjádření BIS mi přišlo překvapivé. Moje zkušenost se školním prostředí, deset let jsem učil češtinu a dějepis, nyní se deset let věnuji vzdělávání učitelů, jsem v kontaktu s učiteli hlavně dějepisu, nic takového nenaznačuje“ sdělil serveru Lidovky.cz historik a didaktik z oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Činátl.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

J. Hrzal 13:46 6.2.2019
J. Denemark Bingo.) 7:24 6.2.2019

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?