27. března 2017 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další úspěch mladého aktivisty. Spáchali přestupek, zní verdikt nad radními

Aktivista Jakub Čech z Prostějova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista Jakub Čech z Prostějova. | foto: Richard CortésMAFRA

PROSTĚJOV Dva náměstci prostějovské primátorky Zdeněk Fišer (ČSSD) a Pavel Smetana (ČSSD) spolu s radní Miladou Galářovou (ČSSD) podle přerovského magistrátu spáchali přestupek, když před hlasováním zastupitelstva o dotaci pro místní Dělnickou tělocvičnou jednotu neučinili řádné prohlášení o střetu zájmů, ačkoli jsou členy této tělovýchovné organizace.

Každý z trojice radních dostal na začátku března za tento prohřešek pětitisícovou pokutu. Vyplývá to ze zatím nepravomocného rozhodnutí přerovského magistrátu, které má server Lidovky.cz k dispozici. Radní se chtějí odvolat.

Dotace pro tělocvičnu

Magistrát v Přerově se případem zabýval na podnět šestnáctiletého aktivisty Jakuba Čecha, který tvrdí, že trojice radních před loňským hlasováním městského zastupitelstva o čtvrtmilionové dotaci pro Dělnickou tělocvičnou jednotu neučinila podle zákona řádné prohlášení o střetu zájmů.

Náměstci oponují, že se na výzvu jednoho ze zastupitelů zvednutím ruky přihlásili k členství v Dělnické tělocvičné jednotě, což je uvedeno i v zápise z jednání zastupitelstva.

Přestupková v komise v Přerově, která Čechovo oznámení projednávala, nejprve dospěla k závěru, že se žádný přestupek nestal. Krajský úřad jí ale loni na podzim případ vrátil zpět.

Nemyslím si, že na tom, být aktivistou, je něco hanlivého, říká Jakub Čech
Patnáctiletý aktivista Jakub Čech

Nyní komise dala za pravdu Čechovi a tvrdí, že radní měli možný střet zájmů oznámit písemně před zastupitelstvem nebo ústně těsně před hlasováním o dotaci pro tělovýchovnou jednotou. Zvednutím ruky se prý přihlásili pouze k členství v ní. Podle komise šlo o nevědomou nedbalost.

Radní se odvolají

„S tímto nepravomocným rozhodnutím nesouhlasíme a budeme se odvolávat. Jedná se o lživé obvinění,“ řekl ČTK Fišer, podle kterého se hlasování týkalo účelově vázané dotace pro extraligový oddíl boxu. „Udávající nemůže nikterak doložit, že bych byl členem tohoto extraligového oddílu, proto nemohu mít z dotace jakýkoli osobní prospěch,“ podotkl Fišer.

Odvolat se hodlá i Smetana. „Nemohu se zbavit dojmu, že šlo o příliš formalistický výklad práva a není vyloučeno, že na výsledek rozhodnutí měl vliv i mediální tlak, který se mladistvá osoba podávající oznámení snaží dlouhodobě vytvořit,“ uvedl Smetana. Pokud by s odvoláním ke krajskému úřadu neuspěl, tak se chce obrátit na správní či ústavní soud.

Čech rozhodnutí vítá

Fišer společně s radničním a stranickým kolegou Smetanou po rodičích středoškolského studenta kvůli obvinění ze střetu zájmu po prvním verdiktu přestupkové komise požadovali dohromady více než 10 000 korun, které dvojice radních zaplatila za advokáty. Náměstci loni na sklonku léta rodičům pohrozili soudní žalobou, pokud peníze v požadovaném termínu nedostanou.

„Rozhodnutí vítám, i s ohledem na excesy náměstků v průběhu této kauzy. A v jejich souvislosti je zarážející, že se od zastrašovacích a hloupých předžalobních výzev nedistancovali představitelé sociální demokracie,“ uvedl pro server Lidovky.cz Čech k rozhodnutí přerovského magistrátu. Smetana řekl, že s případnými právními kroky počká na další vývoj tohoto případu.

skŠárka Kabátová, ČTK