22. ledna 2012 9:01, aktualizováno  16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spadané stromy trápily železničáře i silničáře

Kalamita na železnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalamita na železnici. | foto: ČTK

PRAHA Počasí způsobilo problémy nejen na silnicích, ale zejména na železnici. Vlaky na severu Čech na několik hodin zastavily stromy spadlé pod tíhou sněhu a v podvečer zůstávala stále zavátá jedna regionální trať na Opavsku.

Kvůli sněhovým závějím jsou zavřeny i některé silnice v Krušných horách. Většinu komunikací v Česku pak pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh, který může klouzat. V horách se v něm tvoří koleje, proto by řidiči neměli jezdit bez sněhových řetězů.

V Plzeňském a části Středočeského kraje vydatné srážky zvýšily hladiny některých toků. První povodňový stupeň odpoledne platil pro Střelu pod Žluticemi, Mži u Stříbra, Radbuzu ve Lhotě a Úhlavu a Úslavu v Plzni.

ČTĚTE TAKÉ:

Bdělost je i na Berounce v Liblíně a ve Zbečně. Podle meteorologů by průtoky v jejich horních částech měly odpoledne a v noci kulminovat a postupně klesat, dolní úseky budou dál mírně stoupat. Hned ráno narazil vlak nedaleko Železného Brodu ve směru na Semily do spadlého stromu a vykolejil, nikomu se ale nic nestalo.

Provoz na trati se podařilo v 11:15 obnovit. Před 13:00 se vrátil provoz i na trať z Železného Brodu na Tanvald a Harrachov, kam popadaly stromy. Mezi Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou na Opavsku vlaky kvůli navátému sněhu stále ještě neprojedou a nahrazují je autobusy.

V Krušných horách je ze stejného důvodu neprůjezdná komunikace 01310 u Oseku na Teplicku a nepodaří se ji zprůjezdnit asi dřív než v noci na pondělí. Zřejmě až do pondělí řidiči neprojedou ani úseky z Měděnce na Loučnou pod Klínovcem a mezi Výsluním a Kryštofovými Hamry, které jsou zaváté od pátku.

Do Česka dorazil silný vítr a sněžení.

Do Česka dorazil silný vítr a sněžení.

Naopak zaváté silnice 219 z Jáchymova na Vejprty a 290 v Bílém Potoce a Hejnicích silničáři během dne zprůjezdnili. Spolu se silničáři do terénu vyjížděli i hasiči. V Královéhradeckém kraji to bylo k desítce případů popadaných stromů a polámaných větví a ve Středočeském kraji od sobotního večera k sedmi případům.

Na jihu Čech a v Plzeňském kraji řidičům jízdu navíc zhoršovala špatná viditelnost a silný vítr. Snížená dohlednost byla kvůli sněhovým nebo smíšeným přeháňkám i na Vysočině.

Ve Zlínském kraji by měli být motoristé obezřetní hlavně na Valašsku. Na silnicích tam místy leží sněhová kaše či ujetá vrstva sněhu s vyjetými a zledovatělými kolejemi. V Olomouckém kraji na tající sníh řidiči narazí na silnicích nižších tříd na Jesenicku a Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku.

V Jihomoravském kraji je podle silničářů nutná opatrnost například na Drahanské vrchovině na Blanensku a Vyškovsku, v Bílých Karpatech na Hodonínsku a v Podyjí na Znojemsku. V přírodně chráněných lokalitách leží na cestách ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Kvůli ochraně krajiny se v nich nepoužívá k údržbě silnic sůl. V níže položených oblastech Česka jsou silnice většinou holé a mokré.

Žena zemřela po srážce s vlakem:

Poblíž železniční stanice v Hranicích na Přerovsku ráno zemřela neznámá žena po střetu s rychlovlakem Pendolino. Totožnost ženy policie zjišťuje. Příčinou neštěstí byl s největší pravděpodobností nedovolený vstup do kolejiště, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Nehoda se stala dnes v 08:10, a to mimo prostor vlakového nádraží. "V těchto případech bývá na vině člověk, který vstoupí do kolejiště, kde nemá co dělat," uvedl mluvčí.

Kvůli nehodě byl na koridorové trati zhruba půl hodiny zcela přerušen provoz. "V 08:35 se podařilo spustit provoz po jedné koleji. Samozřejmě se sníženou rychlostí," uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Lidovky.cz, ČTK