Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spadlé letadlo s Alexandrovci pohnulo Zemanem. Lítost vyjádřila i Vondráčková

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijal s pohnutím zprávu o pádu ruského letadla s pěveckým sborem Alexandrovců na palubě, k jehož ctitelům patří. Uvedl to v kondolenci pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Za lidskou tragédii označil neštěstí premiér Bohuslav Sobotka, lítost vyjádřili zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková, kteří s Alexandrovovým armádním souborem písní a tanců vystupovali.

Letoun ruského ministerstva obrany se v neděli zřítil do Černého moře u Soči, na vystoupení do Sýrie jím cestovalo 64 členů souboru.

„S hlubokým pohnutím jsem přijal zprávy o nedělní havárii armádního letadla u Soči, která si vyžádala mnoho nevinných lidských životů. Tragédie je o to smutnější, že postihla jeden z nejvýznamnějších ruských uměleckých souborů, k jehož velkým ctitelům sám patřím,“ uvedl Zeman v kondolenci, jejíž text poskytl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Letadlo Tupolev Tu-154.
Pěvecký soubor Alexandrovci.

Jménem České republiky i svým vyjádřil Zeman soustrast rodinám a blízkým obětí neštěstí, ruskému národu i všem milovníkům kultury na celém světě. Obdobný text v ruštině dříve Ovčáček zveřejnil na twitteru. Pod záštitou Zemana se loni uskutečnila česká část turné Alexandrovců k 70. výročí osvobození a ukončení druhé světové války.

Premiér Sobotka leteckou havárii označil za velkou lidskou tragédii. „Vyjadřuji velkou lítost nad oběťmi havárie ruského letadla,ve kterém cestoval také legendární soubor Alexandrovců,“ napsal na twitteru.

Herman na twitteru vyslovil soustrast s oběťmi leteckého neštěstí v Rusku. „Je to tragédie. Poselství o pokoji lidem dobré vůle bychom ale přeslechnout neměli,“ uvedl. Rodinám a lidem, kteří měli Alexandrovce rádi, vyjádřil soustrast předseda KSČM Vojtěch Filip. „Rozdávali dlouhá léta radost při svých koncertech. Alexandrovci, soubor, který nemá obdoby, dnes zažívá chvíle smutku,“ uvedl.

Gotta zpráva o pádu letadla s Alexandrovci hluboce zasáhla, sdělila zpěvákova mluvčí Aneta Stolzová. „Vzpomínku na společná vystoupení by si rád uchoval ve své mysli,“ dodala.

„Je to šokující zpráva, která mi ve sváteční ráno zasadila hlubokou ránu do srdce,“ uvedla Vondráčková. Se souborem měla v příštím roce vystupovat na turné po Slovensku. „Zatím si netroufám odhadovat, jak to celé dopadne. Je mi to moc líto, v myšlenkách jsem s pozůstalými,“ dodala.

Ruský letoun Tu-154 se zřítil do Černého moře s 92 lidmi na palubě, Alexandrovce přepravoval na vystoupení pro ruské vojáky nasazené v syrské občanské válce. Z moře zatím záchranáři vylovili deset mrtvých, nikoho živého nenašli. Putin kondoloval pozůstalým a na pondělí 26. prosince vyhlásil státní smutek.

Jeden ze zpěváků souboru uvedl, že na palubě zříceného letounu byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru s výjimkou tří sólistů. Nebyl si ale jist, zda do Sýrie letěli i členové a členky tanečního souboru.

Soubor měl podle agentury TASS 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic. z českých umělců s Alexandrovci jako hosté vystupovali vedle Gotta a Vondráčkové Lucie Bílá, Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Bára Basiková či houslový virtuos Pavel Šporcl. Nejbližší turné souboru v Česku bylo plánované na květen příštího roku.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...