Spalničky? Problém si vypěstovala Evropa, za očkování na Ukrajině lobboval i Bill Gates, říká vakcinolog Prymula |
Novinkou oproti loňsku je i to, že onemocnění byla hlášena ze všech krajů, přičemž nejhůře na tom byla stejně jako loni Praha.
Spalničky přitom mají sezonní charakter. „Vyšší výskyt tohoto infekčního onemocnění obvykle zaznamenáváme v prvních měsících roku,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.
Přes Ukrajinu do Česka
Vysoce nakažlivá nemoc projevující se vysokými horečkami a vyrážkou se nešíří, pokud se nechá očkovat alespoň 95 procent populace. To pak chrání i nemocné, které očkovat ze zdravotních důvodů nelze. Jenže zmíněné hranice Česko nedosahuje už od roku 2015. Aktuálně je proočkovanost pod 90 procenty, v Praze dokonce ještě nižší. A právě to zavinilo šíření viru.
Spalničky v Praze: záchranáři už armádu nepotřebují, dalších 500 zdravotníků čeká očkování |
„První hlášená onemocnění letošního roku byly navázány na importované případy z Ukrajiny. Následně se onemocnění šířilo zejména mezi neočkovanými dětmi do čtyř let,“ uvedla pro LN hlavní hygienička Gottvaldová.
Na Ukrajině je totiž situace velmi špatná, jen letos tam zaznamenali několik desítek tisíc případů onemocnění. A právě u 34 případů onemocnění spalničkami v Česku šlo letos o dovoz z Ukajiny. V celé Evropské unii úřady napočítaly letos přes deset tisíc případů, nejvíce ve Francii, Itálii, Polsku a Rumunsku.
Strach šířený po síti
V letošním roce bylo nejvíce onemocnění hlášeno v Česku v únoru a v březnu – 150, respektive 200 případů. V následujících měsících počty postupně klesaly. Poslední případ onemocnění spalničkami byl podle informačního webu zřízeného ministerstvem zdravotnictví zaznamenán v září.
Pokud jde o jednotlivé kraje, v Praze letos hygienici registrovali na 183 případů spalniček. Dále byl nejvíce zasažen moravskoslezský kraj (103 případy), královéhradecký (73 případy), pardubický (60 případů) a středočeský (57 případů).
Zákeřné onemocnění. Spalničky závažně oslabují imunitu dětí |
Za šířením viru v zemích s vyspělým zdravotnictvím může především obava z očkování. V roce 1998 totiž vyšla vědecká studie, která spojovala kombinovanou vakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím s autismem. Ve skutečnosti šlo zřejmě o nejškodlivější medicínský hoax, neboli blud, za posledních sto let. Studie byla stažena, její autor přišel o právo vykonávat lékařskou praxi.
Jenže mnohé maminky si o ní stále čtou a sdílejí ji na sociálních sítích. Očkování pak odmítají nebo se ho snaží oddálit, přestože je povinné. „Šíření dezinformací považujeme za stále větší hrozbu,“ konstatovala nedávno zástupkyně Světové zdravotnické organizace Kate O’Brienová.