Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Spalničky v Praze: záchranáři už armádu nepotřebují, dalších 500 zdravotníků čeká očkování

Česko

  10:18aktualizováno  13:07
PRAHA - V pátek skončila několikadenní spolupráce mezi pražskou zdravotnickou záchrannou službou (ZZS) a armádou, kterou si záchranáři povolali na pomoc kvůli výskytu spalniček. Deset vojáků bylo od 25. dubna v pohotovosti připraveno zastoupit záchranáře, kteří byli kvůli spalničkám v izolaci. Jejich pomoc záchranáři za celou dobu nevyužili. Uvedla to mluvčí pražské ZZS Jana Poštová. V Česku bylo zatím letos zaznamenáno 103 případů spalniček, z toho 70 v Praze.

Záchranná služba - ilustrační foto. foto: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Čtyři z deseti zdravotníků si nemyjí správně ruce, tvrdí odborníci

„Chtěli jsme vidět, jak rychle by nám armáda byla schopná poskytnout pomoc při velkých epidemiích, nejednalo se tedy konkrétně jen o spalničky,“ řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí ZZS HMP, Jana Poštová. „Armáda České republiky nám dodala deset zdravotnických zachranářů, které jsme proškolili a působili u nás v takzvaném stand-by režimu. V současné době končíme spolupráci a všechno se vrací k běžnému provozu.“ 

Stand-by režim znamená, že jsou zdravotníci připraveni v případě potřeby zasáhnout během 24 hodin.

Fakultní nemocnice Motol předminulý týden kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřela lůžkovou část urgentního příjmu a několik zachránařů museli strávit několik dní v izolaci. Zdravotnická záchranná služba proto vozila pacienty do jiných nemocnic. Armádu podle Poštové zareagovala rychle a ZZS její pomoc uvítala.

04.května 2018 v 09:03, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 10:18

Dnes končí stand-by režim spolupráce s AČR (@ArmadaTweetuje) kvůli spalničkám. Většina našich zaměstnanců se vrací z izolace do běžného provozu. Moc děkujeme za pomoc.

Hygienici nařídili v Praze očkování proti spalničkám pro dalších 508 zdravotníků z centrálních příjmů a příjmových ambulancí nemocnic. Informoval o tom v pátek mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík. V poslední době už bylo mimořádně naočkováno přes 250 pražských zdravotníků. V Česku bylo zatím letos zaznamenáno 103 případů spalniček, z toho 70 v Praze.

„Mimořádné očkování zaměstnanců centrálních příjmů a příjmových ambulancí pražských nemocnic je další z preventivních kroků, které v současné situaci při výskytu spalniček v Praze řešíme,“ uvedl ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek.

Očkování se nebude týkat zaměstnanců všech urgentních příjmů. „Toto očkování se ale nebude týkat těch, kteří se prokáží dokladem o dvou aplikovaných dávkách očkovací látky proti spalničkám, a osob, které onemocnění prokazatelně prožily, a osob, u kterých testy prokázaly dostatečnou hladinu protilátek,“ dodal.

Od začátku roku bylo vyšetřeno na přítomnost protilátek skoro 2000 pražských zdravotníků. „Kvůli nízké nebo žádné hladině protilátek bylo proto následně očkováno již 254 zdravotníků,“ řekl s tím, že po dnes vyhlášeném očkování jich bude kolem 800.

Počty případů spalniček stoupají po celé Evropě

V Česku bylo do pátku minulého týdne přes 100 případů spalniček. Nejvíc v Praze (70) a Středočeském kraji (13), v ostatních krajích maximálně jednotky případů. Bezpečnostní rada Středočeského kraje v pondělí všem zaměstnancům záchranné služby a krajských nemocnic doporučila přeočkování proti spalničkám. Počty případů spalniček letos stoupají po celé Evropě. Předminulý týden byla kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřena lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol. Uzavřený má být do příštího víkendu. Zdravotnická záchranná služba proto vozí pacienty do jiných nemocnic.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny. 

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné, očkuje se v Česku proti této chorobě již od roku 1969. Imunita vzniklá očkováním může ale po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Autoři: ,