Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špálovka - galerie vybouřených

Česko

V Praze se opět otevírá Galerie Václava Špály, tentokrát pod křídly nejbohatšího Čecha

PRAHA Pépéef je mocná finanční skupina, která ctí v Čechách stále spíše neduživou tradici mecenášství. Poté co s přehledem (pouze jeden konkurent neměl šanci) zvítězila společnost PPF Art v soutěži na provozování Galerie Václava Špály na pražské Národní třídě, otevřela ji včera výstavou, o níž píšeme o pár decimetrů výše.

Na včerejší tiskové konferenci za účasti starosty Prahy 1 Filipa Dvořáka a umělce Jiřího Černického představili své záměry s galerií muži, kteří mají v Kellnerově podniku hmotné umění na starosti: ředitel PPF Art Jan Řehák a kurátor sbírek a výstav Pavel Lagner.

Domácí jména Vedle povinných proklamativních sdělení o péči, kontinuitě a cílevědomosti, s níž se firma věnuje filantropismu, sběratelství a podporování soudobého umění, dozvěděli se novináři i konkrétnější věci. Pavel Lagner, který se definoval také jako provozní a příležitostný uklízeč, charakterizoval koncepci galerie jako spíše „konzervativní“ a „mainstreamovou“, což je ovšem nutné chápat v kontextu soudobého českého vizuálního umění. Základ by měla tvořit poměrně široká skupina umělců Lagnerovy generace, tedy zhruba od Tvrdohlavých (padesátníci) po Jiřího Černického (čtyřicátník). Jmenovitě jde o tvůrce jako Tomáš Císařovský, Jiří David, Jaroslav Róna, Petr Nikl, Josef Bolf, František Skála, Kateřina Vincourová, Markéta Othová, Alena Kotzmannová (ta je mladší) a další. Pavla Lagnera, který před pár lety vedl posléze zavřenou galerii Tvrdohlavých ve Vodičkově ulici, k nim pojí mnohaletá známost a přátelství, což bylo slyšet i na tiskovce, kde je nazýval hypokoristicky Jirka, Franta, Jarda, Pepa...

Špálovka by se tedy měla stát útočištěm umělců již etablovaných, zavedených, takových, kteří mají svá bouřlivá léta za sebou, jsou však na vrcholu sil, v mistrovské fázi. Těžiště by mělo být v tom, co stále ještě lze považovat za uchopitelné vizuální umění, tedy v malbě, plastice, fotografii, obory jako nová média nebo video art spíše jen výjimečně, i když třeba právě instalace Jiřího Černického se jim nevyhýbá. Pavel Lagner se domnívá, že Špálova galerie už svým umístěním v centru Prahy by měla tíhnout k jisté spolehlivosti, zároveň by měla nabízet „creme de la creme“ zdejšího umění. Galerií, které představují výboje, experiment a provokaci, je podle něj v Praze dost nebo aspoň dostatečné množství. Špálovka bude tedy galerie vybouřených, kteří mají nesporně také právo na existenci. Věkový průměr bude snižovat každoroční výstava laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je udělována umělcům do pětatřiceti let. Bude se konat vždy v listopadu a zahájí ji loňský laureát Jiří Skála.

Společnost PPF Art provozovala dosud v Praze tři galerie: Ateliér Josefa Sudka na Újezdu, Galerii České spořitelny ve Spálené ulici 14, která se soustřeďuje na „klasickou“ malbu (nyní tam vystavuje Martin Šárovec), a Galerii Fotografie Louvre, kde PPF převádí fotografie z vlastních sbírek, neboť sběrem klasických fotografií Kellnerova kolekce začala. Špálovka tedy doplňuje portfolio. Vstupné je přijatelné: 40 korun na osobu, zlevněné 20 korun, studenti a děti do patnácti zdarma. Otevřeno mají mimo pondělí od jedenácti do sedmi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!