Již letos je přitom podle experta Ciska na bezpečnost Petra Růžičky u firem maximálně každá stá zpráva vyžádaná. Zbytek tvoří spam. „Velcí firemní zákazníci dostávají třeba tři sta tisíc e-mailů denně. Přes filtry jich projde maximálně procento,“ uvedl Růžička.
V současnosti se objem nevyžádané pošty na světě pohybuje nad 150 miliardami zpráv za den. Štafetu největších rozesílačů spamu po zemích jako USA či Spojené království přebírají rychle se rozvíjející země jako Indie, Brazílie nebo Vietnam. V USA a EU totiž začali poskytovatelé připojení i úřady proti počítačům rozesílajícím nevyžádanou poštu aktivně bojovat.
USA z trůnu sesadila Brazílie Naopak rozvíjející se země zaznamenávají ohromné nárůsty rozesílané nevyžádané pošty – u Vietnamu je nárůst mezi loňským a předloňským množstvím odeslaného spamu 367 procent. Brazílii se pak povedlo loni sesadit USA z pomyslného trůnu největšího rozesílače nevyžádané pošty na světě.
Mezi významné rozesílače spamů patří i Česko. Navíc se „spamují“ místní počítače i navzájem a mnohdy nepotřebují ani významnou pomoc ze zahraničí. „Když jsme naše protispamové řešení nasazovali u jednoho operátora na odchozí poštu, počet spamů na bráně v jiné firmě klesl o pětaosmdesát procent. To znamená, že se v Česku rozesílá spam i lokálně,“ uvedl Růžička.
Loni se pod nepřátelskou kontrolou ocitlo pět až deset procent počítačů. Ty pak slouží k posílání nevyžádané pošty nebo škodlivého kódu, případně je na nich aktivní trojský kůň.
Letos pak podle Ciska útočníci především využijí důvěry lidí v sociální sítě. Ty používá v Česku ohromné množství lidí – například počet uživatelů Facebooku z pár tisíc před dvěma lety narostl na dnešní dva miliony. Největší nárůst počtu uživatelů přitom zaznamenal v tuzemsku Facebook loni. Celosvětově pak tuto sociální síť používá 350 milionů lidí.
„Nové útoky spoléhají na ochotu uživatelů sociálních sítí odpovědět na zprávy, které zdánlivě přijímají od lidí, kterým věří a které znají. Je jednodušší – a často mnohem ziskovější – zmást uživatele sociálních médií a provést kybernetický útok nebo odcizit osobní data,“ píše se ve zprávě, kterou Cisco na téma počítačové a internetové bezpečnosti každoročně vydává.
Zeus útočí na bankovní účty Loňský rok ale stále patřil klasickým trojským koňům. Mezi nejvíce sofistikované patřil Zeus. Ten se rozšířil až na čtyři miliony počítačů, jejichž majitelům se snažil odcizit osobní data například k bankovním účtům.
„Zeus nedělal žádný amatér,“ popisuje Petr Růžička a dále vysvětluje: „Dokázal do regulérních stránek banky vkládat políčko navíc, kam měl uživatel internetového bankovnictví například vyplnit PIN nebo jméno matky za svobodna ,z důvodů bezpečnostních opatření‘. Tyto údaje pak trojský kůň odeslal svému majiteli a umožnil mu přístup k účtu napadeného uživatele,“ dodal Růžička.
Programátoři těchto škodlivých programů jejich zdrojový kód dále na internetu prodávají – Zeus je tak například k mání za 700 dolarů.
Symantec, jedna z největších společností zabývajících se internetovou bezpečností, upozornil loni na další trend, kterým se internetoví podvodníci snaží vydělat peníze, a to falešný antivirový software. Ten zdánlivě nachází bezpečnostní hrozby, které „odstraní“ až po nákupu plné verze v ceně kolem padesáti až osmdesáti dolarů. Dokud uživatel nezaplatí, program jej obtěžuje neustále vyskakujícími upozorňujícími okny a nelze ho vypnout.
***
Spam Bezpečnostní riziko si zvyšujeme sami Riziko, že se lidé stanou obětí kybernetického útoku, podle společnosti Cisco vzrostlo loni o 57 procent. Důvodem je hlavně důvěra uživatelů počítačů v sociální sítě, jako je například Facebook nebo Twitter. Pod plnou kontrolou uživatelů není 5—10 procent počítačů připojených k internetu. Tyto počítače mohou sloužit útočníkům k rozesílání spamu nebo škodlivého softwaru, aniž by o tom jejich uživatelé věděli. Spam se rozesílá častěji z rozvojových zemí. Ve vyspělých zemích počet rozesílačů spamu poklesl. Souvisí to podle Ciska s aktivnějším bojem místních úřadů i internetových společností s počítači, které nevyžádanou poštu posílají. Naopak explozivně roste počet spamů zaslaných ze zemí jako Brazílie či Indie, jejichž internetová infrastruktura se za poslední roky rychle vyvíjí.