Španělský sen o rekordu zničily USA

BLOEMFONTEIN Fotbalisté Spojených států amerických senzačně ukončili rekordní neporazitelnost Španělů a postoupili do finále Poháru FIFA. Úřadující mistři Evropy neprohráli předchozích 35 zápasů, včera je však výběr USA přehrál 2:0, přestože byl po celý zápas pod velkým tlakem.

„Tohle vítězství je šílenost!“ jakoby nechápal trenér Bob Bradley, co se jeho svěřencům povedlo. „Je to vůbec poprvé, co se Američané dostali na takhle velkém turnaji do finále,“ dodal.

Hráči z Pyrenejského poloostrova měli šanci vytvořit nový rekord v neporazitelnosti. Stejně jako Brazílie v 90. letech neprohráli 35 zápasů v řadě, z toho posledních 15 pokaždé vyhráli, což je rovněž světové maximum.

Jenže Američané se na Španěly dobře takticky připravili. Zahustili střed pole, a navíc dali gól hned z první střely na branku. Útočník Altidore v 27. minutě zužitkoval své zkušenosti z působení ve španělské lize a prostřelil brankáře Ikera Casillase. „Měli jsme tam několik jasných šancí, ale nehráli jsme dobře. Zápas o třetí místo rozhodně nebyl náš cíl,“ smutnil Casillas.

Po změně stran sice svěřenci trenéra Vincenta Del Bosqueho zvýšili aktivitu a vytvořili si chvílemi drtivý tlak, ale k vyrovnání to nevedlo. Naopak se v 74. minutě prosadil Dempsey.

Američané tak postoupili do nedělního finále, ve kterém se střetnou s vítězem dnešního duelu mezi Brazílií a JAR. čtk, spo Výsledek: Španělsko - USA 0:2 (27. Altidore, 74. Dempsey).