Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sparta musí v zimě utrácet

Česko

Letenští fotbalisté se z krize dostanou jedině tím, že se mohutně posílí a obětují zpackanou sezonu

ANALÝZA

PRAHA Závěr fotbalového podzimu začíná pro fanoušky Sparty připomínat agonii trápícího se pacienta, se kterým si lékaři nevědí rady.

Po pondělní porážce 0:1 v Jablonci, už páté na podzim, ztrácejí sparťanští fotbalisté ze šestého místa na vedoucí Slavii 12 bodů. Pokud by liga skončila už dnes, bylo by to pro ně nejhorší umístění od vzniku samostatné české ligy.

Co musí sparťané přes zimu udělat, aby hrozící blamáž odvrátili? Mohutně investovat do posil Bude to drahé, Spartu to bude bolet, ale jiná cesta není. Už odvolaný kouč Vítězslav Lavička před dvěma měsíci přiznal, že Sparta potřebuje výrazně zkvalitnit kádr. Pokud by byl škodolibý, mohl by se teď spokojeně usmívat.

Tým, který se v létě tvářil sebevědomě, je po čtyřech měsících v rozkladu. „Ze Sparty nejde strach jako dřív,“ uznal obránce Petr Voříšek.

Kouč Jozef Chovanec vsadil na mladé hráče, jenže aby se ze Sparty stal český Arsenal, muselo by kolem Vacka a spol. pobíhat víc zkušených spoluhráčů. A ti na Letné zoufale chybějí. „S tímhle kádrem by mohli hrát o postup z druhé ligy,“ říká sparťanská legenda Václav Mašek.

Spíš než to, kdo Letnou v zimě opustí, by se Sparta měla zamyslet nad tím, kdo přijde. V ideálním případě by potřebovala alespoň pět hráčů. Zkušených, prověřených a perspektivních. Pokud skautský systém Sparty skutečně funguje, jak tvrdí Chovanec, právě teď přijde jeho chvíle. „Slyšel jsem, že Sparta nemá peníze. Zbývá tedy jen stáhnout hráče z hostování. Ale koho?“ ptá se Mašek.

Získat více odborníků Když se na začátku října ve Spartě měnili trenéři, šéf klubu Daniel Křetínský chtěl kolem kouče Chovance vytvořit silný tým sparťanských osobností. Nestalo se a Chovanec dokonce prohlásil: „Zatím o dalším asistentovi nepřemýšlím. Mám tři a to stačí.“

Sparťanský trenér se plete, zkušeného oponenta by k sobě potřeboval jako sůl. Třeba proto, že pět let netrénoval a zatím rozhodně nepůsobí jako sparťanský spasitel. To samé platí i o vedení klubu, které v poslední době kupí jednu chybu za druhou a pak jen likviduje následky. Pár odborníků by se hodilo. Zapomenout na titul Lavička při svém odchodu jako jedno z řešení navrhoval, aby Sparta obětovala sezonu pro vybudování nového týmu. Jeho nástupce to tehdy zavrhl, ale teď by o tom měl začít znovu uvažovat. „Tahle sezona je pryč. Sparťané by teď potřebovali pokoru, kterou dlouho postrádali,“ myslí si Mašek.

Pokud si to na Letné v zimě nepřiznají, překopaný tým bude na jaře zase pod tlakem a to mu neprospěje. Jedno zklamání už fanoušci Sparty zažili a další v jedné sezoně by už nemuseli překousnout.

Vrátit fanouškům hrdost Sparťané si zahrávají s přízní fanoušků. Krize může přijít, ale nesmí trvat dlouho. „Bojím se, že Sparta už moc fanoušků nemá. Nejhorší je, že jí po letech nadutosti spousta lidí trápení přeje,“ smutní Mašek.

Sparťané proto musí přes zimu vymyslet, jak dát svým příznivcům skutečnou naději. Vrátit jim hrdost a pýchu. Třeba zvučnou posilou, jasnou koncepcí nebo povedenou přípravou. Vítězství v podzimním epilogu nad Kladnem stačit nebude.

Názory sparťana a slávisty čtěte na straně 23

Autor: