Sparta nedala soupeři šanci

V první semifinálové sérii hokejové play off se po vysoké výhře nad Karlovými Vary ujali vedení Pražané

PRAHA Můj dům, můj hrad. Tak tímhle pořekadlem se dál řídí hokejisté Sparty v extraligové play off. V prvním semifinále s Karlovými Vary potvrdili Pražané domácí neporazitelnost a vcelku jednoduše si dokráčeli pro vítězství.

Sparta – Karlovy Vary 5:2 Na obou týmech byla zpočátku znát dlouhá herní pauza, která trvala více než týden. Diváci neviděli v první třetině moc šancí, a když už nějaká byla, skončila gólem.

O ten první se postaral Jakub Langhammer, který přesně po šesti minutách poslal puk k tyči branky strážené Lukášem Mensatorem. Podle statistik nejlepší gólman play off lovil puk ze své sítě podruhé hned v deváté minutě, kdy jej přelstil Ton.

„Byli jsme pomalejší. Dlouhá přestávka byla na naší hře znát, hlavně na začátku utkání. Prvních deset minut jsme nebyli tak pohybliví, jak jsme chtěli. Na hráčích bylo vidět, že zápas dlouho nehráli,“ litoval kouč Západočechů Josef Paleček.

Tomu udělal radost v deváté minutě Sailer, který tečoval za Přikrylova záda Černého střelu. „Pro nás bylo ale důležité, že jsme stále vedli a nedovolili jsme soupeři vyrovnat,“ liboval si útočník Sparty Michal Broš.

Toho si byl dobře vědom i obránce Karlových Varů Josef Řezníček. „Prostě jsme to nezvládli. Byli jsme pasivnější, nebruslili jsme a nebyli jsme důrazní. Tohle všechno musíme do druhé zápasu zlepšit,“ kroutil hlavou dvaačtyřicetiletý zadák.

Holešovičtí pak vytáhli svou zbraň, kterou se v play off hodně prosazují. Přesilové hry Pražanům v základní části moc nešly, ve vyřazovacích bojích v nich však září. Včera ve druhé a třetí třetině přetavili v gól tři z pěti početních výhod. „Nám naopak přesilovky nešly. Sparta vyhrála zaslouženě. Měla dobře zorganizovanou obranu, ukázala své přednosti. V útočném pásmu chodila agresivně před branku,“ sklonil poklonu soupeři kouč Paleček.

Jednu z branek musel potvrdit až videorozhodčí. V pětačtyřicáté minutě napřáhl na levém kruhu obránce Jiří Vykoukal a poslal puk mezi Mensatorovými betony do sítě. Tam se ale puk nezastavil a pokračoval dírou v síťce dále. Udivení rozhodčí proto jeli celou situaci konzultovat s kolegou u videa.

Pokračování na straně 18

Dokončení ze strany 20

„Byla to náhoda, asi nějaká mezera v síti. Takovej dělostřelec, abych trhal sítě, nejsem,“ smál se nejproduktivnější obránce play off. Vykoukal se i divil, proč chtějí rozhodčí jeho trefu zkoumat. „V brance puk byl. Já jsem si v první chvíli myslel, že se jen z branky rychle odrazil ven. Naštěstí nahoře (videorozhodčí sedí u stropu haly – pozn. red.) nikdo nespal a potvrdilo se to,“ dodal.

Branky a nahrávky: 6. Langhammer (Ton, Vykoukal), 9. Ton (Vykoukal), 21. D. Výborný (Kratěna, Pilař), 45. Vykoukal (Broš, Ton), 48. Kratěna (Broš, D. Výborný) - 12. Sailer (K. Černý), 53. Bombic (Kristek). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6, navíc Milan Procházka (K. Vary) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8285. Třetiny: 2:1, 1:0, 2:1.