Sparta přejela finské mistry

Trenér Sparty František Výborný: „Letos bychom na turnaji mistrů rádi překvapili.“

PRAHA Hokejisté Sparty se postarali na turnaji mistrů v Petrohradě o první překvapení. Pražané porazili favorizovaný finský Kärpät Oulu 5:3 a mají nakročeno jako první český tým do finále. K tomu však musejí dnes odpoledne porazit švýcarský Davos.

Kärpät Oulu - Sparta Praha 3:5 „Takové vítězství je cenné. Nebyli jsme favorit a Oulu se stalo to, co loni nám,“ připomněl trenér František Výborný rok starou nečekanou prohru Sparty na stejném turnaji se Žilinou. „Důležité bylo, že Tomáš Duba chytal dobře a že jsme proměnili přesilovky na začátku,“ pochvaloval si. Výborný také přiznal, že jej hráči pozitivně překvapili svým výkonem. „Loni jsme chtěli do finále a nedosáhli jsme na to. Letos bychom rádi překvapili. Hráči to vzali za své,“ ocenil sparťanský kouč. Broš: Hráli jsme bez systému Lídr finské ligy přijel do Petrohradu s jediným cílem. Vyhrát. Vždyť už byl také dvakrát ve finále. Pražané však Kärpät dokonale zaskočili. „Sparta hrála chytře, neměla co ztratit. My jsme byli jakoby přemotivovaní a nervózní. Celkově jsme hráli špatně a bez systému,“ prohlásil nejlepší hráč soupeře Michal Broš.

Prestižní zápas odchytal Tomáš Duba. Vždyť ve Finsku chytal a ještě si odtamtud přivezl manželku. „Bylo to hodně sladké vítězství. Oni jen tak neprohrávají, takže je to hodně cenné,“ těšilo Dubu.

Sparťané začali aktivně a brzy si vynutili několik faulů soupeře. A přesilovky Holešovičtí využívali. Nejprve se trefil Ton, poté tečí zvýšil Melichárek. Třetinu snů dokončil Langhammer. Tříbrankové vedení vydrželo Spartě do jednatřicáté minuty, kdy Brošovu střelu dorazil Pesonen, za Spartu odpověděl Netík. Na začátku třetího dějství snížil po Kratěnově přihrávce Broš, na v pohodě hrající Spartu to bylo málo. Čtvrtou přesilovku v zápase totiž využil Petr Ton. V poslední minutě ještě o sobě dal vědět exsparťan Broš. Český mistr si však dvoubrankové vedení ve zbývajících desítkách sekund uhlídal. Dnes má Sparta šanci postoupit do finále, musí však porazit Davos. Kouč pražského celku však nepropadá euforii. „Musíme zůstat nohama na zemi a jít do toho dnes stejně. Vidina finále je daleko,“ upozornil Výborný.

Branky a nahrávky: 31. Pesonen (Broš, Kratěna), 43. Broš (Kratěna), 60. Broš (Mikkola) - 5. Ton (Netík), 18. Melichárek (Ptáček, Dragoun), 25. Langhammer (Melichárek), 33. Netík (Hanzlík), 51. Ton. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd,), Poljakov - Michajevič, Šichanov (všichni Rus.). Vyloučení: 7:10. Využití: 1:4. Diváci: 2100. Třetiny: 0:2, 1:2, 2:1. Sestava Sparty: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Tabaček, Jerofejevs, Černošek - Ton, Štrba, Netík - Melichárek, Langhammer, Dragoun - Hromas, Vaic, Podlešák - Mrňa, Becker, Protivný.

Další zápas: Magnitogorsk - MODO 3:0.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...