Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Sparta smazala zlínské prokletí

Fotbalisté úřadujícího mistra si z hřiště neoblíbeného soupeře odvezli ligové vítězství po 13 letech

ZLÍN „Dnes Spartu usmažíme. Přidáme i bílek,“ slibovali mnohoznačně na transparentu před sobotním zápasem fanoušci Zlína. Jenže na promrzlém trávníku se vařilo podle jiného fotbalového receptu.

V úvodu jarní části ligy se Sparta vyvarovala zaváhání a ze Zlína si konečně odvezla výhru. Na stejném místě si dopřála tříbodový zisk poprvé od 14. května 1995.

„Z výsledku i předvedené hry mám radost,“ zářil spokojeností trenér vítězů Michal Bílek. „Je to důležité, ale zatím jsme na začátku,“ mínil hostující kapitán Tomáš Sivok.

Z prodloužení nepříznivé série prý kouč Pražanů obavy neměl. „Vnímali jsme ji, ale strach jsme neměli. Hráči si dobře uvědomovali, o co jde.“

Snaha stáhnout pětibodový náskok vedoucí Slavie byla na nasazení jeho svěřenců patrná od první minuty. Do základní sestavy poskládal Bílek pětičlennou zálohu.

Útočníka Slepičku nejvíc doplňoval Kulič, ve středu tvořila hru dvojice ze zkušeného Horvátha a talentovaného Vacka. Nutno dodat, že žák tentokrát zastínil učitele. Spolehlivě působila i stoperská dvojice Řepka a Sivok.

Slepička se trefil naslepo První varování dostal Zlín po dvaceti minutách. Po Kuličově průniku se dostal k zakončení Vacek. „To nás ještě brankář Baránek zachránil,“ komentoval trenér Zlína Pavel Hoftych.

O dalších deset minut později na Slepičkovu střelu z hranice velkého vápna zlínský brankář nedosáhl. „Pálil jsem naslepo. Důležité hlavně je, že to tam spadlo,“ popsal střelec první klíčový moment zápasu.

Domácí uvrhla inkasovaná branka do útlumu. Z něj se vzpamatovávali až do poločasové přestávky. „Zpátky do hry jsme se chtěli dostat v druhé půli,“ plánoval Hoftych. Záměr srovnat krok se soupeřem však vůbec nevyšel.

Naopak Vacek už druhou příležitost ke skórování nepromarnil. Před zlínskou brankou si ho našel Kadlecův centr a druhý gól byl na světě.

„Vždy, když jsme se dostávali do tempa, nás Sparta pozlobila,“ vnímal Hoftych nepříznivé dění ve zlomových fázích zápasu. „Čekali jsme tvrdou a těsnou obranu, ale nakonec jsme měli celkem dost prostoru. Pečlivá příprava se vyplatila,“ pochvaloval si útočník Slepička.

Rozdíl ve skóre mohl být ještě vyšší. Střídající Kolář vystihl Kročovu malou domů a pustil se do sóla, které skončilo po střetu s Baránkem. Sparťané žádali odpískání penalty, rozhodčí Jílek ale zůstal v klidu.

Až za dvoubrankové ztráty si vypracoval jedinou vážnější příležitost také Zlín. Žůrek využil skulinu v jinak pevné sparťanské defenzivě a našel volného Zúbka. Proti jeho pokusu zblízka se vyznamenal Grigar. Vážnější nebezpečí pak gólman Sparty řešit nemusel.

Svižné utkání dospělo poklidně k závěru. „Hrál se kvalitní fotbal, i když šlo o první jarní utkání, navíc na těžkém terénu,“ zhodnotil úroveň duelu Bílek.

Sedačky sloužily jako munice Jedinou kaňku na sparťanském výjezdu představovalo vystoupení části hostujících fanoušků. Ti v první půli hodili na hřiště několik světlic, kvůli nimž musel sudí utkání na pár okamžiků přerušit. Ze sektoru šlo zaslechnout i antisemitský pokřik „Jude Slavie“. Druhá největší návštěva sezony na zlínském stadionu nepřišla o „zábavu“ ani během přestávky. To se v hostujícím kotli spustila bitva mezi fanoušky a policisty, při níž jako munice sloužily plastové sedačky. Až příznivý vývoj na hřišti po výměně stran utlumil vášně také v hledišti.

Tescoma Zlín 0 Sparta Praha 2

Branky: 31. Slepička, 50. Vacek. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Gallo. ŽK: Šmahaj, Kraus - Slepička. Diváci: 5012. Poločas: 0:1. Zlín: Baránek - Zúbek, Kroča, Zbožínek, Penner - Musil (52. Žůrek), Vrtělka, Šmahaj (80. Baranyai), Malár (57. Kraus) - Vyskočil, Pacanda. Sparta: Grigar - Voříšek, Sivok, Řepka, Kadlec - Hušek - Kulič, Vacek (80. Kladrubský), Horváth, Matušovič (76. Kolář, 85. Limberský) - Slepička. HODNOCENÍ LN ** ****

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...