Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš

jen za 89 Kč/měsíc

Sparta to dokázala. Eden padl

Série fotbalistů Slavie na domácím stadionu skončila. V sledovaném pražském derby uspěli hosté z Letné

PRAHA Dva a půl roku narůstal hlad Sparty po vítězství v nejslavnějším českém derby. Včera se fotbalisté v rudých dresech v Edenu konečně zasytili. Slavia se před tradičním rivalem musela sklonit, doma mu podlehla 0:1.

Pro červenobílé to byl dvojnásobně bolestný podvečer. Od včerejška už neplatí, že je Eden nedobytný. Vůbec poprvé od otevření slávistického stadionu nebral mistr doma v lize ani bod, jeho tvrz kapitulovala po dvaceti zápasech.

„Tady se nevyhrává. Těší mě, že jsme to změnili právě my,“ užíval si příjemné pocity trenér Sparty Jozef Chovanec.

Ještě v minulé sezoně Slavia suverénně kralovala nejvyšší soutěži, nejočekávanější zápas podzimu ale ukázal, že současnost se liší. Hráči v sešívaných dresech se těžko vyrovnávají s poklesem formy. Po selhání v evropských pohárech je ve vážném ohrožení nedávno neotřesitelná pozice Karla Jarolíma.

Stačí se podívat na tabulku. Po třetině ligy je mistr až šestý a ztrácí na vedoucí Jablonec sedm bodů. „To je otázka pro někoho jiného,“ odrážel kouč Slavie monotónně dotazy na svoji další budoucnost u úřadujícího mistra.

K prvnímu podzimnímu vítězství na hřišti soupeře dotáhla Spartu disciplinovaná hra a jedna povedená standardní situace. Přímý kop Kaloudy z 28. minuty nechtěně tečoval Ragued a zaměstnal tím plně Vaniaka. Slávistický gólman nestihl proto reagovat na téměř okamžitou dorážku Wilfrieda.

Úvod přitom ještě nasvědčoval jinému výsledku. Sparťané dlouho jen sledovali míč, který se odrážel od domácích kopaček. Domácím se vyplatilo nasazení Milana Černého. Odchovanec domácích se objevil v sestavě poprvé od konce prázdnin, a jak ukázaly jeho odvážné průniky do sparťanské obrany, byl pořádně nažhavený.

Také slávisté měli nejblíž ke gólu po standardní situaci. Belaid 25 minut před koncem jen otřásl Blažkovým břevnem. „Slibných situací jsme tam měli dost,“ posteskl si Jarolím. K vyrovnání nepomohlo nasazení navrátilce Vladimíra Šmicra. Ikona Slavie naskočila do soutěžního zápasu letos vůbec poprvé na poslední čtvrthodinu.

Chovanec putoval na tribunu Napjaté emoce v téměř zaplněném hledišti dokázaly rozčísnout ostré souboje útočníka Šenkeříka, který se ve vzduchu často přetlačoval se „zlým mužem“ Řepkou. Sparťanského trenéra Chovance zase vykázal v závěru zápasu sudí na tribunu. „Opustil jsem technickou zónu. Potom má rozhodčí právo vás vykázat,“ nestěžoval si Chovanec. Do roztržky s jedním z diváků se dostal jeho asistent Jan Stejskal. „Byl napadený verbálně, nikoliv fyzicky,“ vysvětloval okolnosti incidentu mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Na Spartě bylo znát, že udělala od posledního derby pokroky. Už nepůsobila tolik pasivně jako v dubnu na stejném místě a kromě těžko prostupné obrany ukázala, že dovede občas kousnout také v ofenzivě. Také těžila z benevolentního měřítka, jaké při posuzování osobních soubojů nasadil rozhodčí Jech. Když Řepka srazil Černého před vlastní brankou, zavánělo to penaltou, ale píšťalka zůstala zticha.

I proto se Slavia musí léčit z dalšího hořkého zklamání.

Slavia Praha 0 Sparta Praha 1

Branka: 28. Wilfried. Rozhodčí: Jech -Filípek, Mencl. ŽK: Kadlec, Hoheneder, Holenda, Kušnír (všichni Sparta). Diváci: 19.370. Poločas: 0:1. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - M. Černý (79. Vlček), Vasiljevič (75. Šmicer), Belaid (75. Grajciar), Ragued, Hloušek - Šenkeřík. Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Kovba (46. Hoheneder), Hušek, Kalouda - Wilfried (90. Prudnikov), Kadlec (82. Holenda).